Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Nová Corvette přišla na svět jen díky tomuto podivně vyhlížejícímu monstru
28.7.2019 | Petr Prokopec
Už chvíli žasneme nad tím, co se GM podařilo za relativně nízkou cenu vměstnat do hávu nové generace Corvette, cesta k tomu ale byla trnitá a její začátek hodně svérázný.
Poslední týdny v automobilovém světě jednoznačně patří novému Chevroletu Corvette. Osmá generace kultovního amerického sporťáku prošla největšími změnami od roku 1955, kdy pod její kapotou přistála osmiválcová jednotka. Motor se zepředu přesunul za záda cestujících, staré jméno tak označuje zcela jinak pojatý vůz. Jde o radikální změnu, na které americká automobilka nepřekvapivě začala pracovat již před mnoha léty, konkrétně v roce 2013. Co by však již většinu lidí udivit mohlo, je skutečnost, že cestu k ní odstartoval podivný slepenec s podobou pick-upu australského Holdenu.
Stála za tím snaha o utajení, Chevrolet to opravdu chtěl udržet pod pokličkou. Také proto byla osmá generace Corvette vyvíjena v hale, do které mělo přístup jen pár lidí. Tým pak dokonce i využíval lidí, kteří sledovali prostor nad vývojovým areálem a pokud existovalo byť jen minimální riziko, že v daném letovém koridoru něco proletí, prototypy mířily urychleně pod střechu. Přes to všechno se ale povedlo nafotit projekt Blackjack, což je právě onen první prototyp, který skutečně vznikl na bázi australského pick-upu.
Tadge Jüchter, duchovní otec projektu, prozradil, že Blackjack byl do značné míry křížencem mnoha komponentů od různých značek. Za příď Holdenu byla nalepena kabina Corvette C7, po které následovalo mohutné křídlo. „To je nasazené opačně spodkem vzhůru, protože aerodynamika v nízkých rychlostech, při kterých docházelo k testování, zdvihala příď. Abychom tedy vůz dostali do rovnováhy, museli jsme křídlo obrátit, abychom dodali vztlak i zádi,“ vysvětluje vývoj Jüchter.
Šéf vývoje zároveň dodává, že převodovkou byl upravený automat PDK od Porsche, zatímco nárazníky byly doslova vysochány z hliníku. V jejich případě se začínalo s materiálem vážícím 3 175 kilogramů, ze kterého vznikly komponenty o hmotnosti „jen“ 181 kilo. Ani to sice není hmotnost vhodná pro produkční vůz, stejně jako použitý postup, pro Chevrolet šlo ale o jedinou možnou cestu.
Vývojový tým potřeboval načerpat zkušenosti, potřeboval je čerpat poměrně rychle a zároveň musel zůstat na silnici nepoznán. Respektive i kdyby došlo k nafocení prototypu, nikdo by netušil, oč se jedná. To se ostatně následně i potvrdilo, neboť jakkoliv projekt Blackjack odstartoval již před šesti lety, první informace propojující křížence s tváří Holdenu s osmou generací Corvette se objevily online až v roce 2015. Ani v té době ovšem nepanovala jistota o tom, co vlastně špióni nafotili.
Kabinu sedmé generace dostal i další vývojový prototyp, který již dorazil v roce 2016 a musel se již obejít bez čelních partií Holdenu. Stál na základu hotového nového šasí, měl i nový motor i převodovku GM či elektrickou architekturu nového vozu. Nicméně testován měl být i za deště, což znamenalo jistotu naprostého utěsnění. Něco takového nemohl Chevrolet v případě zcela nového interiéru garantovat, proto přišel na řadu ten starý.
Automobilka pustila do světa 12 takto koncipovaných vozů, přesto mnoho dalších komponentů testovala na exemplářích sedmé generace. Kupříkladu volant novinky byl proto vytištěn na 3D tiskárně. Dle Jüchtera postupně docházelo k úpravám „milimetr po milimetru. A to byl pouze volant. Po cestě ke stvoření nového vozu nás tak čekaly doslova miliony rozhodnutí”. Nakonec se ale vše evidentně povedlo vyřešit a odladit.
Řeč ovšem není jen o samotném voze, ale také o výrobě. Jüchter zmiňuje na 400 komplikací, mezi něž patřilo třeba zjištění, že technici spolu navzájem nekomunikují - ne kvůli osobním problémům, ale proto, že nestíhají či jsou jejich pracoviště od sebe příliš vzdálená. To ovšem znamenalo, že si navzájem nemohou s některými činnostmi pomáhat. Vše tak muselo být uzpůsobeno one-man-show, která odstartuje ještě letos.
S ohledem na vše popsané se pořád zdá být k nevíře, že základní model Corvette C8 se zcela novou koncepcí, atraktivním interiérem, stovkou pod 3 sekundy a maximální rychlostí jistě přes 300 km/h začne s cenou pod hranicí 1,4 milionu Kč. Touto optikou je to přelomový vůz a dnes by asi neexistoval, kdyby v roce 2013 nedali Američané za vznik podivně vyhlížejícímu monstru, které můžete spatřit na fotkách níže.
Na počátku vývoje přelomové Corvette byl kříženec s tváří Holdenu...
...na konci pak osmá generace vozu s motorem uprostřed místo vepředu
Zdroj: Popular Mechanics, Car and Driver
Bleskovky
- Charles Leclerc s Carlosem Sainzem si vyzkoušeli nové 1200koňové Ferrari, jejich chvála jistě překvapí
včera - Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
21.11.2024 - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024
Nejčtenější články
- Marketingový šéf VW a autor sloganu Das Auto to asi přehnal s propagací Phaetonu, vyhostili ho z Číny po testu na drogy
24.10.2024 - Britové srovnali dvě vrcholná sportovní Audi sázející na úplně jiné koncepce. Vyhrál papírový outsider ze staré školy
24.10.2024 - Přímo Aston Martin prodává čtyři ze svých nejúžasnějších moderních aut, z jejich ceny se vám protočí panenky
24.10.2024 - Prodeje ojetých aut v Česku padly na desetiletá minima. Ceny klesají, diesely přes léta vybíjení posilují svou nadvládu
24.10.2024 - Poslední Schumacherovo Ferrari jde do aukce, prožil si s ním poslední záchvěv svých nejlepších chvil
24.10.2024
Živá témata na fóru
- Toyota obecně 11.23. 14:33 - M.Z.
- Onboard videa 11.23. 11:48 - řidičBOB
- Řidiči, co to mají v ruce... 11.23. 11:02 - Truck Daškam
- Výběr grafické karty do počítače 11.23. 00:03 - redicisfollows
- Pneu koutek 11.22. 15:11 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 11.22. 13:40 - pavproch
- Mercedes - auto pro masy 11.22. 12:47 - mattonecz
- Co se stalo, děje a chystá na Autoforum.cz 11.22. 10:55 - denis