Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Před 25 léty se odhalil zárodek prvního prémiového SUV. Autoři ani netušili, co rozpoutali
8.1.2021 | Petr Prokopec
Může se zdát, že tahle móda je tu s námi už věky, ale ouha, ještě před čtvrtstoletím neexistovala ani v podobě veřejnosti známé vize. To změnil až Mercedes AAV.
I tento článek musíme otevřít větou, kterou v posledních letech užíváme v rozličných variacích až nezdravě často. Tedy že SUV a od nich odvinuté crossovery aktuálně vládnou světu aut. Chce je skoro každý, proto je ostatně skoro každý také nabízí a platí to tím více, čím výše na trhu zamíříme. Například nejprodávanějším Audi je už po několik let model Q5. U Volva vládne XC60. A může být jen otázkou času, než stále rostoucí prodeje ikskových BMW a géčkových Mercedesů zastíní u těchto značek zatím stále lépe prodávané modely řady 3 a třídy C.
Něco podobného platí už dlouho, až se člověku musí zdát, že SUV těchto a jim podobných značek jsou s námi snad věky. Jenže není to pravda - ještě před 24 léty nebylo na trhu jediné a skoro na den přesně před 25 roky mohli jen vizionáři začít tušit, že se k něčemu takovému schyluje. Právě tehdy se na autosalonu v Detroitu představil koncept Mercedesu zvaný AAV, který byl předobrazem první generace třídy M.
Nešlo o první podobně koncipovaný Mercedes, tím byla třída G a nešlo ani první luxusní SUV, tím byl Range Rover. V obou případech šlo ale o trochu jiná auta - Géčko bylo primárně off-road a „chasník na tvrdou práci“, který se v dnešní kult vyvinul mnohem později. A také Range Rover byl hlavně na schopnosti v terénu zaměřený vůz, u kterého byl onen luxus byl jen jakýmsi bonusem. Až Mercedes AAV naznačil směr, jímž dnes míří prakticky všechny vozy tohoto ražení - soustředil se na „terénní image” a v balení auta prémiové značky se všemi z toho plynoucím výhodami preferovat jízdní vlastnosti na silnici spojené s patřičným komfortem a luxusem.
AAV tak nebyl žádný divoký koncept zkoumající chutě tehdejší klientely. Byl to předprodukční předobraz třídy M, který jeho vnější design jen trochu přifoukl a zakulatil a použil do sériové podoby nepřenesené náhradní kolo integrované do pátých dveří otevíraných převážně do strany. Trochu více přeháněl interiér s výsuvným displejem, záplavou tlačítek na volantu, kovovou hlavicí voliče řadicí páky či svéráznými opěrkami hlavy. I z něj si ale šlo udělat obrázek o tom, co má Mercedes za lubem.
Záměr dostat takové auto na trh měli ostatně Němci už dávno. V roce 1991 začali na vývoji takového pracovat s Mitsubishi, spolupráce ale v květnu 1992 zamířila k ledu kvůli blíže neupřesněným „technickým problémům“. Němci projekt oprášili až v lednu 1993, přičemž vše již probíhalo pod vlastní střechou. Design byl schválen v únoru 1994, o pouhé tři měsíce později vyrazily na silnice první prototypy. V době premiéry konceptu AAV tedy už třícípá hvězda zatraceně dobře věděla, co bude následovat, ostatně testovací várka předprodukčních sériových exemplářů byla vyrobena ještě v roce 1996.
V té době přitom už Mercedes věděl i to, že výroba vozu bude probíhat v Alabamě v nové továrně Tuscaloosa. Na trh dorazil v druhé polovině roku 1997 s jasným cílem oslovit co nejširší klientelu. A přesně toho dosáhl. Svědčí o tom prodeje, které rostly geometrickou řadou. Kupříkladu v onom roce 1997 bylo v Evropě prodáno pouze 6 exemplářů, o dvanáct měsíců později však M překročilo metu 10 tisíc vozů a v roce 2002 bylo prodáno takřka 50 tisíc aut. Hlavním těžištěm zájmu přitom byly zprvu Spojené státy - tam měl Mercedes u tohoto modelu již v roce 2000 zapsáno celkem 52 764 registrací.
Úspěch vozu nezbrzdil ani spor s BMW o označení modelu - původně měly konkrétní vozy nést označení jako M 320, po námitkách bavorského konkurenta ale musely přijmout jména s písmenem L navíc, tedy například ML 320. Označení třídy M ale zůstalo, jakkoli dodnes trochu mate - modely jsou ML, třída je ale M. A je úsměvné, že několikrát v minulosti to spletl i sám Merecedes, když vůz v tiskových materiálech tituloval jako třídu ML. Něco takového ale nikdy neexistovalo.
Vůz byl k dispozici s celou plejádou motorů od 2,3litrového čtyřválce až po 5,4litrový osmiválec. Ten byl spojen s provedením ML55 AMG, pod jehož kapotou produkovat 367 koní a 530 Nm točivého momentu. A teprve jejich úspěch „dokopal” soupeře k tomu vydat se stejným směrem.
Až pět let po příchodu Mercedesu M tak vyrukovalo Porsche s modelem Cayenne, první generace Audi Q7 pak byla představena dokonce ještě o dva roky později, což zní s ohledem na dnešní skladbu modelů Audi skoro neuvěřitelně. A o něco dříve přišly modely jako BMW X5 nebo Lexus RX. Trh se nám tedy postupně zaplnil, pročež zákazníci dostali mnohem širší možnost volby. A dnes už pomalu neví, kam sáhnout, však v posledních letech do stejného teritoria zamířily třeba i Rolls-Royce a Lamborghini. A přidá se také Ferrari nebo dokonce Lotus.
Sám Mercedes dnes nabízí sedm různých géčkových modelů od kompaktního crossoveru GLA až po superluxusní GLS. Současný nástupce třídy M se jmenuje GLE a s ohledem na přeplněnost trhu ani nepřekvapí, že tak vysokých prodejních čísel jako kdysi už nedosahuje.
Přesto si ve Stuttgartu nemusí stýskat - vůz si našel přes 2 miliony zákazníků a Mercedes dnes s úsměvem konstatuje, že autoři třídy M při pohledu na debutující koncept AAV v lednu 1996 nemohli ani tušit, jaké šílenství rozpoutávají. Ono by jistě přišlo, i kdyby Mercedes třídy M nedorazil, stejně jistě by se tak ale stalo později a s menší intenzitou. Tady zas jednou německá automobilka ukazovala ostatním cestu.
Přesně před 25 léty se světu představil Mercedes třídy M v podobě konceptu AAV. Šlo o první auto vyvedené přesně ve stylu dnes tak populárních prémiových SUV. Foto: Mercedes-Benz
Sériová třída M dorazila na trh později. A prakticky ihned rozpoutala šílenství, kterého jsme se nezbavili dodnes. Foto: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz
Bleskovky
- Charles Leclerc s Carlosem Sainzem si vyzkoušeli nové 1200koňové Ferrari, jejich chvála jistě překvapí
22.11.2024 - Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
21.11.2024 - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024
Nejnovější články
- Přes 200 tisíc korejských elektromobilů musí do servisů. Trápí je pořád stejný problém, rýsuje se z toho velká patálie
před 5 hodinami - Zkusil jsem jezdit na „bezemisní” naftu HVO. Není to hloupá ekologická náhrada, auto se s ní líp chová a víc vydrží, snadno s ní i ušetříte
před 6 hodinami - Nový vrchol sportovních silničních Porsche je tak brutální extrém, že mu sebrali i zadní okno
před 8 hodinami - Expertka vysvětlila, proč automobilky musí vracet tlačítka do kabin. „Dotyková mánie” je prý u konce, dochází na „přetlačítkování”
před 9 hodinami - Při měření rychlosti v Česku jde o peníze, ne o bezpečnost, účinná ochrana ale existuje
před 10 hodinami
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 11.25. 21:37 - M.Z.
- Policejní kontroly a měření 11.25. 21:28 - řidičBOB
- Detektory policejních radarů 11.25. 20:34 - řidičBOB
- Lampárna (stěžovatelna) 11.25. 13:55 - řidičBOB
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 11.25. 11:40 - řidičBOB
- Rychlodotazy 11.25. 11:30 - audis
- Onboard videa 11.24. 10:52 - brnenska.odchytova
- Mercedes - auto pro masy 11.24. 08:24 - Brus