Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Jak drahé je vlastnit nejrychlejší vůz světa? Umí ruinovat i boháče, aniž by ujel metr
7.8.2018 | Petr Miler
Že provozovat jedno z nejrychlejších aut všech dob nebude levné, lze očekávat. McLaren F1 ale stojí obrovské peníze jen vlastnit, i když s ním vůbec nejezdíte.
Nejeden z nás má ve své garáži snů McLaren F1. Tenhle stroj je legendou, která psala dějiny a vývoj posunul vpřed o takový kus, že nejrychlejším silničním autem světa byl i 12 let po svém zrodu. A dodnes nikdo nepostavil rychlejší silniční auto poháněné atmosféricky plněným motorem.
Překonat tuto ikonu vyžadovalo umíněnost jednoho génia, obrovské investice obřího automobilového koncernu, čtyři turbodmychadla, spoustu trápení a ve výsledku obří ztrátu na každém prodaném kusu. Chtělo to Bugatti Veyron, stroj docela jiného pojetí, vzniklý docela jiným způsobem, v docela jiných podmínkách.
Snad i proto si McLaren F1 ponechává svůj statut výjimečnosti. Zájemců o něj je hodně, suma pouhých 106 vyrobených kusů už se nikdy nezvýší, jen občas některý změní pána. Rowan Atkinson patří k nejznámějším bývalým majitelům, pochopitelně ale není jediný. Dalším je atlantský podnikatel a sběratel aut Bruce Weiner, svého času majitel největší kolekce mikro aut světa, vždy ale majitel mnoha výjimečných strojů. Jeho přesný majetek není znám, ale minimálně korunovým pohledem je to miliardář a člověk, který nemá problém „pustit” nějaký ten milion klidně i za nesmysl. Právě ten promluvil o něčem, co se běžný smrtelník jen tak nedozví - o nákladech vlastnictví McLarenu F1. A řekněme rovnou, s Veyronem si nezadají.
Auto, které vlastnil, mělo VIN SA9AB5ACXS1048038 a původně bylo stříbrné. Majitel si ho nechal přelakovat na oranžovou barvu, a to přímo v továrně. Tenhle úkon stál 250 tisíc liber, tedy současným kurzem asi 7,15 milionu korun. Není to překlep - auto při něm bylo rozebráno, kompletně nalakováno a zase smontováno dohromady. Prý to celé trvalo šest měsíců.
Weiner dále říká, že mezi výrobcem a zákazníkem nebyl nikdy žádný prostředník, žádný dealer, žádná běžná servisní síť. McLaren s každým autem dodával modem, ke kterému se továrna mohla připojit přes satelit. Ve spojení s počítačem zákazníka takhle na dálku prováděl diagnostiku. Když jste si koupili F1 z druhé ruky, první inspekce mechanikem, který přiletěl z Británie, byla zdarma.
Mechanik prý auto zkoumá několik dnů a pak vám dá seznam věcí, které by se měly dát do pořádku. Pak máte na výběr - buď auto pošlete do Británie, nebo, pokud žijete v USA, do jednoho ze dvou servisních center ve Státech. Jedno je na východním pobřeží, druhé na západním.
V rámci servisní prohlídky pár měsíců po koupi tak bylo zjištěno, že vůz potřebuje servis za 250 tisíc dolarů (5,44 milionu korun). Mimo jiné proto, že pneumatiky měly prošlou trvanlivost. Doslova - vzorku na nich bylo dost, od poslední výměny ujelo asi 110 km, ale protože McLaren F1 má v jistých ohledech blízko závodnímu autu, pneumatiky a některé další věci, jako třeba palivová nádrž nebo hasicí přístroj, mají určitou časovou trvanlivost, po jejímž skončení se musí vyměnit, i kdybyste za celou dobu s autem neujeli ani metr.
V případě pneumatik to jsou tři roky a výměna stojí 50 tisíc dolarů, tedy aktuálním kurzem asi 1,1 milionu korun. Samotné pneumatiky ale tak drahé nejsou, ty stojí asi „jen” 7 tisíc dolarů (152 tisíc korun) - a zbytek je „práce”. U McLarenu F1 to ale není vyvážení na stolci a namontování - kola se vyvažují na autě na okruhu a podvozek se musí na nové pneumatiky nastavit. To znamená, že je potřeba pronajmout okruh, zaplatit mechaniky, zaplatit závodního jezdce a přítomnost sanitky - a všechno pojistit. Proto to stojí takový majlant.
Palivová jednotka vydrží pět let a přijde na 110 tisíc dolarů (2,4 milionu korun) - bez práce s výměnou. Hasicí přístroj stojí 800 dolarů (17 700 Kč), i když je principielně stejný jako ten, co si koupíte za čtyři stovky kdekoli - až na to, že je speciálně tvarovaný pro uchycení na své místo v autě. Spojka vydrží 3 - 5 tisíc kilometrů, což je na poměry McLarenu F1, jenže také se měnit každé tři roky.
Weiner si tedy spočítal, že i kdyby s F1 neujel ani metr, stálo by ho ročně v průměru 50 tisíc dolarů, tedy asi 1,1 milionu korun. Neměl přitom pro jeho schopnosti využití, nejezdí s auty na okruh, nevěří svému umu natolik, aby dokázal z F1 něco dostat. Takže ho po čase zase prodal. Výhra? Ne tak docela. Ze zhruba 1 000 aut, která za svůj život měl, lituje nejvíc právě prodeje F1. To proto, že se dnes prodávají za ceny okolo 15 milionů dolarů (asi 331 milionů Kč). Koupil ho svého času za 1,2 milionu, do rozdílu by se těch „pár milionů” za léta udržování v perfektním stavu schovaly jako nic...







Toto je přímo McLaren F1 číslo 38, který patřil Bruci Weinerovi. V jeho garážích vážně nebyl ve špatné společnosti...
Údržba McLarenu F1 je extrémně drahá, protože to také je extrémní auto, i dnes
Zdroj: VINwiki@YouTube
Bleskovky
Podívejte se, co musí vydržet nový supersport, aby ho pustili na silnice. Auto v rámci vývoje doslova utýrají
před 4 hodinamiBrutální silniční stíhačka od autora nejlepších ef-jedniček se dostala do rukou Stiga, zajel s ní nový rekord Top Gearu
2.4.2025Řízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
1.4.2025
Nové na MotoForum.cz
- Test MV Agusta Enduro Veloce: italské dobrodružství 08:00
- Cremona: Test WorldWCR 1. den včera 21:43
- Testy EWC před Le Mans včera 16:36
- Augusto Fernandez nahradí Oliveiru také při GP Kataru 2.4.2025
- Pomalu začíná také MS Women 2.4.2025
Nejnovější články
Arabský majitel McLarenu spojil slavnou automobilku s dosud neznámým startupem, působí to jako zoufalý pokus o záchranu
před 2 hodinamiPodívejte se, co musí vydržet nový supersport, aby ho pustili na silnice. Auto v rámci vývoje doslova utýrají
před 3 hodinamiŠkoda Elroq RS je venku jako sice hezké, ale jinak naprosto zbytečné a nic neřešící 2,3tunové monstrum
před 5 hodinamiKdyž Rolls-Royce nechce zákazníkovi prodat jinak elektrický Spectre s motorem V12, může si takové auto nechat postavit od Slováků
před 6 hodinamiTrumpova cla si rychle vybírají svou daň. Stellantis zastavil výrobu v prvních dvou továrnách mimo USA, propustí 5 400 lidí
před 8 hodinami
Živá témata na fóru
- Policejní kontroly a měření 04.04. 14:09 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 04.04. 14:08 - pavproch
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 04.04. 08:04 - Zajda
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 04.03. 20:18 - řidičBOB
- Onboard videa 04.03. 19:57 - řidičBOB
- Samosvorné diferenciály pro BMW 04.03. 17:10 - pavproch
- Detektory policejních radarů 04.03. 16:53 - pavproch
- Politický koutek 04.03. 09:22 - jerry