Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Cesta k Hummeru: od vládní soutěže až k dnešní k legendě
27.6.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Příběh Hummerů se začal psát již v 70. letech minulého století, kdy U. S. Army hledala náhradu za Willysy. Dnes hodlá nahradit i ty.
Každá armáda na světě potřebuje také vozidla. Ta americká používala dlouhá léta Jeepy Willys, které vznikly z vládní zakázky ještě před druhou světovou válkou - právě v té došlo k jejich prvnímu nasazení. O pár let později jezdily také v Koreji a ještě později i ve Vietnamu. Pak, v 70. letech, ale Američané začali pociťovat potřebu nového, lepšího, většího stroje.
K tomu mělo toto auto být náhradou za více existujících vozidel, konkrétně např. šestikolky M561 Gama Goat a Jeepy M151. Vypsali tedy další vládní zakázku, jejímž výsledkem mělo být HMMWV, tedy High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, česky Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo. Finální specifikace byly známé v roce 1971 a na šest desítek výrobců se pustilo do práce.
Včas nicméně své návrhy dodaly jen tři značky. Vítězem byla společnost AM General, odnož firmy AMC, American Motor Corporation. Představila stroj, který dnes známe zejména jako Hummer H1 či jako Humvee, kteréžto slovo vzniklo zkomolením HMMWV. Ostatně, i jméno značky Jeep je zkomoleninou označení GP, jak se původně nazývaly Willysy... Alternativní stroj Chrysleru trpěl vážnými technickými nedostatky a Lamborghini mělo vidlicový osmiválec umístěný za zadní nápravou, takže se jejich neúspěchu nelze moc divit.

První prototyp Humvee se výsledku ještě moc nepodobal
Ani AM General nicméně nepřišlo rovnou s finální podobou Humvee, jak ho dnes zná celý svět, leckdy až příliš důvěrně. Fanoušci také ví, že tento stroj byl poháněn zprvu 6,2litrovým atmosférickým dieselem o 190 koních a 500 Nm, později turbodieselem o stejném objemu a síle 205 koní a 600 Nm. Předcházelo mu několik vývojových prototypů. Prvním z nich je XM998 HMMWV Prototype I, který se ukázal v roce 1981 a vypadá spíš jako bugina než jako auto, ve kterém by se měli pohybovat vojáci ve válečné zóně. Jistě, ani Willys neposkytoval drsným hochům v zeleném vůbec žádnou ochranu a výsledný Humvee také pořádně ne, ale tady byl nedostatek jakékoliv ochrany vážně trochu moc viditelný.
Tenhle stroj má tedy od výsledného Humvee odlišný ještě docela dost, třebaže základní koncepce širokého rozchodu kol a relativně nízké výšky je přítomná už zde. Ostatně, byl to jeden z požadavků oné vládní zakázky s cílem, aby byl vůz co nejstabilnější i plně naložený - užitečná hmotnost 650 kg je úctyhodná - a aby byl schopný se v těžkém terénu nepřevrátit.
Druhý byl produkčnímu stroji výrazně blíž...
Vývoj nicméně pokračuje dál a auto se dále vylepšuje, dostává např. dveře a mnohem širší možnosti úprav. Přichází XM998 Prototype II a III v letech 1981, resp. 1982. Ty už jsou dnes známému stroji velmi podobné. Na obrázcích také vidíme, že možnost nástaveb je víc než slušná; i tohle bylo v požadavcích armády. Variabilita samozřejmě došla největšího užití až na sériovém Humvee, nicméně už prototypy II a III byly zkoušeny s různým příslušenstvím.
... a třetí se od něj liší jen velmi málo
Výsledný Humvee se ukázal v roce 1983 a armáda hned objednala 2 334 kusů. Také ale byl dohodnut pětiletý kontrakt na dodávku 55 tisíc Humvee. Jeho prvním ostřejším nasazením byla válka v zálivu na počátku 90. let. Poté se zvedla ohromná vlna zájmu, takže se AM General, tehdy už v době, kdy automobilku AMC pohltil Chrysler, rozhodlo vyrábět civilní verzi tohoto stroje, označenou jako Hummer H1. Ta přišla na svět v roce 1992, kdy už bylo vyrobeno několik desítek tisíc armádních Humvee.
Celkem za třicet let života vzniklo na 281 tisíc armádních Humvee a spousta dalších civilních kousků, nepočítaje SUV označená jako H2 a H3. Nikdy to ale nebylo bojové vozidlo, nikdy se nepočítalo s nějakou skutečnou ochranou posádky před IED (Improvised Explosive Device, improvizované výbušné zařízení), které jsou dnes dost nebezpečné. Nejen před 30 lety, ale ještě ani v Afghánistánu v roce 2002 nebyla hrozba IED ani zdaleka tak vážná, jak je dnes. Obrnit Humvee není možné dostatečně efektivně a také takovou změnou přijde o své dobré jízdní vlastnosti.
Výsledný stroj firmy AM General zná celý svět
Místo Humvee se kvůli IED dnes používají vozidla MRAP, Mine Resistant Ambush Protected, tedy odolná minám a přepadením. Příběh Humvee stále nekončí, ještě dlouho to bude vozidlo ideální pro spoustu různých úkolů. V současnosti ale americká armáda hledá nové auto, které by nahradilo Humvee ve své víceúčelovosti a obratnosti a zároveň poskytlo ochranu srovnatelnou s vozy MRAP. Jak se to podaří, se zatím nechme překvapit.
Kompletní fotogalerie
První prototyp Humvee se výsledku ještě moc nepodobal
Druhý byl produkčnímu stroji výrazně blíž...
... a třetí se od něj liší jen velmi málo
Výsledný stroj firmy AM General zná celý svět
Civilní verze vznikla po ohlasu, který Humvee sklidilo po válce v zálivu
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Podívejte se, co musí vydržet nový supersport, aby ho pustili na silnice. Auto v rámci vývoje doslova utýrají
dnesÚplně poslední VW Golf GTI s manuální převodovkou se smutně v tichosti prodal u dealera v zapadákově
včeraBrutální silniční stíhačka od autora nejlepších ef-jedniček se dostala do rukou Stiga, zajel s ní nový rekord Top Gearu
2.4.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Němci vybrali ojetá auta hrůzy pro rok 2025. Těmto je lepší se vyhnout, vedle tradičně „excelujících” Dacií jsou tu i Škody
před 6 hodinamiVracející se Honda Prelude poprvé ukázala svůj interiér. Od pohledu je to zklamání, detaily ale potěší
před 8 hodinamiZájem Němců o elektromobily zůstává u dna, jejich nařizování odmítají úplně. Jsou si velmi dobře vědomi jejich nedostatků
před 9 hodinamiArabský majitel McLarenu spojil slavnou automobilku s dosud neznámým startupem, působí to jako zoufalý pokus o záchranu
před 11 hodinamiPodívejte se, co musí vydržet nový supersport, aby ho pustili na silnice. Auto v rámci vývoje doslova utýrají
dnes
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva