Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku

I čtvrt století po svém vzniku a všem tom překotném vývoji posledních let zůstává F1 jedním z nejrychlejších aut planety. Co předcházelo jeho vzniku?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku

20.8.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

I čtvrt století po svém vzniku a všem tom překotném vývoji posledních let zůstává F1 jedním z nejrychlejších aut planety. Co předcházelo jeho vzniku?

Letos uběhlo čtvrt století od chvíle, kdy byl představen McLaren F1. Britové jej poprvé ukázali světu 28. května 1992 v Monaku, cesta k plně sériovému stroji tím ale neskončila. Vůz totiž postrádal přední směrová světla, nemohl být homologován a několik již vyrobených kusů pro nejlepší zákazníky (byl mezi nimi třeba i Ralph Lauren) muselo zpět do továrny. Šlo však jen o malé škobrtnutí při vývoji stroje, který je dnes považován za přelomový. Který byl tak pokrokový, že se mu v některých ohledech déle než dekádu nebyl s to vyrovnat jediný konkurenční supersport.

Není tedy divu, že jeho autor na něj dnes hledí s láskou a pýchou. Tím člověkem není nikdo menší než jihoafrický konstruktér Gordon Murray, který v roce 1969, v pouhých 23 letech vlétl rovnýma nohama do světa Formule 1. Chtěl k Lotusu, nakonec ale skončil u Brabhamu. Člověk by čekal, že ve svém věku bude rád za jakoukoli pozici v týmu, Brabham ale v roce 1971 koupil Bernie Ecclestone a Murrayho bez váhání jmenoval šéfdesignérem. Litovat vážně nemusel - Jihoafričanova kreativita postupně dovedla tým ke dvěma titulům mistra světa a dvěma druhým místům v šampionátu konstruktérů.

V 80. letech se Murray přesunul k McLarenu, kde pracoval pod vedením Steva Nicholse na několika strojích - mimo jiné na slavném MP4/4, s nímž Britové vyhráli 15 z 16 závodů sezóny 1988 a pomohli Ayrtonu Sennovi k jeho prvnímu titulu mistra světa. Murray zůstal u týmu až do roku 1991, tedy až do konce éry, v níž McLaren vládl F1 a získal čtyři tituly mistra světa v řadě. Od roku 1991 až do roku 2004 pak pracoval jako šéf divize McLaren Cars, dnes McLaren Automotive, která se postarala právě o vývoj slavného F1 a jeho derivátů.

Na zákulisí vývoje této legendy vzpomíná Murray na novém videu, z nějž se dozvídáme některé dosud neznámé detaily. Slavný konstruktér uvádí, že jakmile začal na voze pracovat, řídil veškeré možné supersporty té doby a snažil se nasát všechny jejich nedokonalosti. Ty chtěl následně v McLarenu F1 odstranit, na což měl i na dnešní poměry jen velmi málo času - první náčrty ukázal Ronu Dennisovi na letišti při návratu z Velké ceny Itálie pouhé čtyři roky před začátkem výroby.

Původně přitom Murray počítal s tím, že bude potřebovat opravdu ohromný motor, aby se vůz stal mezníkem v historii. Pozoruhodné je, že Murray podle svých slov při vývoji nestanovil žádné konkrétní cíle, jako to udělal později Ferdinand Piëch v případě Bugatti Veyron, nebyl zadáním, aby auto jelo 350, 370 nebo 400 km/h, nic takového. Nicméně potřeba výkonné jednotky byla definována již podstatou vozu. Ovšem jen do té doby, než Murray spolu s Ayrtonem Sennou navštívil ústředí Hondy a svezl se v tehdy novém NSX.

Rázem veškerá konkurence od Porsche, Ferrari či Lamborghini ustoupila do pozadí, přičemž Murray rovnou požádal Hondu - tehdejšího dodavatele motorů pro závodní tým McLarenu - zda nepostaví V10 či V12 pro chystaný supersport. To ovšem Japonci odmítli, i proto nakonec F1 dostal 6,1litrovou jednotku od BMW původně vyvíjenou pro model M8. Motor byl o 16 kilo těžší, než Murray požadoval, což ovšem vykompenzoval nárůst výkonu na 636 koní.

S tímto stádem pod kapotou - obloženou 16 gramy pravého zlata - se měl McLaren F1 rozjet na 370 km/h. Nicméně Murray již během představení vozu uvedl, že maximálka by klidně mohla být vyšší, neboť vůz má i při tomto tempu tendenci zrychlovat. To se potvrdilo 31. března 1998, kdy Andy Wallace na testovací dráze Ehra-Lessien díky posunutí maxima otáček na 8 300 ot./min. dosáhl nejvyšší rychlosti 391 km/h.

Celý pokus probíhal dnes neuvěřitelným způsobem - Andy Wallace auto odřídil v košili a džínách a nezdálo se, že by mu jízda tak extrémní rychlostí nějak zvlášť zrychlila tep. Když dokončil dodnes rekordní pokus, řekl jen stroze: „Nepojede to víc než 319. Ale 391 km/h je docela slušná rychlost, ne?”

Slušná vážně byla, z produkčních ji překonalo až v novém miléniu Bugatti Veyron stavěné mocným koncernem VW právě s cílem pokořit metu 400 km/h. Kromě vysokého výkonu k tomu napomohla i příkladná aerodynamika, kdy se vůz mohl spolehnout nejen na aktivní prvky, ale také na malou čelní plochu. Na obojí Murray na zmíněném videu vzpomíná, stejně tak dává do placu i důvod, proč má McLaren F1 sedadlo řidiče umístěné uprostřed. Pokud byste si mysleli, že tu šlo v prvé řadě o praktičnost a tedy možnost odvézt dvojici pasažérů, nebo přiblížení pocitu z řízení stroje monopostu F1, mýlili byste se. Toto řešení Murray právě jako lék na jeden z neduhů konkurenčních strojů té doby - vyosení pedálů, které komplikovalo jejich ovladatelnost. Jsou to opravdu zajímavé postřehy, celé video opravdu stojí za zhlédnutí...


Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 1 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 01Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 2 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 02Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 3 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 03Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 4 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 04Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 5 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 05Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 6 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 06Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 7 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 07Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 8 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 08Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 9 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 09Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 10 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 10Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 11 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 11Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 12 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 12Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 13 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 13Proč se v McLarenu F1 sedí uprostřed? Geniální konstruktér odhalil pozadí vzniku - 14 - McLaren F1 Gordon Murray videoscreen 14
Gordon Murray zavzpomínal na své nejznámější dílo, které na konci května oslavilo pětadvacátiny. A prozradil některé zajímavé detaily ze zákulisí...

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše