Ex-šéf Mercedesu odhalil, co skutečně vedlo k návratu Michaela Schumachera do F1

Mnozí mají zato, že návrat Michaela Schumachera do Formule 1 byl výsledek úporné snahy Mercedesu mít tým plný špičkových německých pilotů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Ex-šéf Mercedesu odhalil, co skutečně vedlo k návratu Michaela Schumachera do F1

1.12.2019 | Petr Prokopec

Ex-šéf Mercedesu odhalil, co skutečně vedlo k návratu Michaela Schumachera do F1

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mnozí mají zato, že návrat Michaela Schumachera do Formule 1 byl výsledek úporné snahy Mercedesu mít tým plný špičkových německých pilotů.

Tento víkend nás čeká poslední letošní závod Formule 1. Na první pohled se může zdát, že již není o co bojovat, neboť Lewis Hamilton se po zisku druhého místa ve velké ceně Spojených států stal pošesté mistrem světa, zatímco Mercedes ještě dříve opanoval Pohár konstruktérů. Ferrari pak má jistou druhou příčku, stejně jako Red Bull třetí či McLaren čtvrtou. Nicméně stále ještě není jisté, jaké bude pořadí od pátého místa, tak jako bude ještě v neděli zuřit boj o titul vicemistra mezi Maxem Verstappenem a Charlesem Leclercem.

Budoucnost ale není tím, čím se chceme dnes zabývat. Místo toho zamíříme do minulosti, jakkoliv v Abú Zabí setrváme. Na okruhu Yas Marina se totiž před rovnými deseti lety začal rodit návrat Michaela Schumachera k aktivní kariéře. Zajímavé přitom je, že za jeho comebackem nestál tlak Mercedesu, který by toužil po dvou německých pilotech ve své nové stáji, ale spíše velká souhra okolností. Tuto skutečnost zmiňuje ve své nové knize Nick Fry, někdejší šéf týmu Brawn GP, který na stejném postu pokračoval i u Mercedesu, než jej v roce 2013 nahradil Toto Wolff.

Fry přiznává, že nikdy nebyl Michaelovým fanouškem a jako kovaný Brit měl vždy pocit, že německý šampión obral v roce 1994 o titul národního hrdinu Damona Hilla. Nicméně na sklonku sezóny 2009, kdy již bylo jasné, že Mercedes převezme stáj Brawn GP, musel řešit zásadní problém. Novopečený mistr světa Jenson Button se rozhodl odejít k McLarenu a zatímco za Rubense Barrichella již tým měl náhradu v podobě Nica Rosberga, druhý jezdec chyběl. A jelikož sezóna byla takřka u konce, nebylo z čeho vybírat.

V hledáčku stáje se původně ocitl Nick Heidfeld, který v té době jezdil za BMW Sauber, ovšem ten neměl za deset let na kontě jediné vítězství. Jen stěží tak mohl být považován za superstar, po které Mercedes toužil. Fry a Ross Brawn proto usoudili, že je zapotřebí hledat buď potenciálního šampiona, nebo již existujícího šampiona. Do těchto mantinelů se však Heidfeld nevešel. Vedení brzy již německé stáje se tak ocitlo na mrtvém bodě, ze kterého za střízliva nejspíše neexistovalo východisko.

„Klíčový moment přišel v době, kdy jsme s Rossem oslavovali vítězství v obou šampionátech na after-party v Amber Lounge v Abú Zabí. Oba jsme si dali pár piv a poté jsme si všimli, že akce se účastní i Michael, který si užíval setkání se starými přáteli a vypadal velmi uvolněně. Zčistajasna mě náhle napadlo, že by za nás mohl jezdit - koneckonců jsme právě vyhráli šampionát a měli jsme nového a ambiciózního majitele týmu na palubě.“

„Proč za ním nezajdeš, nepokecáte a uvidíme, co na to říká?“ zakřičet prý tehdy Fry na Rosse Brawna. Ten se skutečně zvedl, a když se po pár minutách vrátil ke stolu, zářil na jeho tváři úsměv od ucha k uchu. „Zaujalo ho to,“ uvedl geniální stratég a dnes sportovní ředitel Formule 1. Věci se tak rázem daly do pohybu, přičemž dle Frye byl daný moment byl v jeho životě stejně významný jako záchrana týmu, výhra v šampionátu, prodej stáje Mercedesu nebo podpis sponzorské smlouvy s Petronasem. Tedy jedním z těch nejvýznamnějších vůbec.

Jeden problém tím byl vyřešen, druhý vyvstal, a to ve velikosti gáže, jež by byla německému jezdci nabídnuta. I když šlo o několikanásobného šampióna, byl Schumi již tři roky na odpočinku. Mimo to bylo každému jasné, že jeho tříletá smlouva u Mercedesu je definitivní labutí písní. Fry a Brawn se tak nakonec shodli na dvou třetinách platu Fernanda Alonsa, jenž činil 30 mil. GBP (cca 896 mil. Kč) za rok. A Schumacher neřekl ne.

Tím skončily námluvy a do značné míry i šťastné období. Michael sice odjel za Mercedes osmapadesát závodů, dočkal se pouze jediného pódia. Právě skutečnost, že Schumi nikdy nedostal k dispozici vítězný vůz, Frye trápí dodnes. Jak přiznává, sedminásobný šampión byl velmi rychlý i ve své druhé kariéře. Dle bývalého šéfa Mercedesu by prý dokonce zvládl držet krok s Lewisem Hamiltonem, pokud by k dispozici měli stejný vůz. Zda by tomu tak ale skutečně bylo, není jisté, neboť Němec v roce 2012 tým opustil a Brit zamířil na jeho místo.

Hamilton od té doby jen září a Ross Brawn už několikrát řekl, že Mercedes by stěží dosáhl takových úspěchů, kdyby nemohl dále stavět na pomoci Michaela Schumachera s vývojem - dříve pomáhal vypiplat auto sám pro sebe, tentokrát to bylo Hamiltona a Rosberga...


Ex-šéf Mercedesu odhalil, co skutečně vedlo k návratu Michaela Schumachera do F1 - 1 - Michael Schumacher angazma u Mercedesu 01
Bývalý šéf týmů Brawn GP a Mercedes Nick Fry ve své nové knize odhaluje pozadí angažmá Michaela Schumachera

Ex-šéf Mercedesu odhalil, co skutečně vedlo k návratu Michaela Schumachera do F1 - 2 - Michael Schumacher angazma u Mercedesu 02Ex-šéf Mercedesu odhalil, co skutečně vedlo k návratu Michaela Schumachera do F1 - 3 - Michael Schumacher angazma u Mercedesu 03Ex-šéf Mercedesu odhalil, co skutečně vedlo k návratu Michaela Schumachera do F1 - 4 - Michael Schumacher angazma u Mercedesu 04
Jeho tříletý comeback však bohužel nevyšel dle představ, sedminásobný světový šampión totiž ani jednou nevyhrál a byl pokaždé překonán parťákem Nico Rosbergem

Zdroj: Drive Tribe

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.