Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Zenvo ST1: 1250 dánských koní naživo na okruhu v Monze (video)
30.6.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Konkurenti Veyronu nemusí vždy pocházet z těch nejvěhlasnějších stájí. Vzácné dánské Zenvo ST1 se mezi vyzyvatele řadí a pokud jste nevěřili, že jezdí, mýlili jste se.
V dnešní době vzniká až neuvěřitelné množství „papírových” sporťáků, které si kladou rovnou nejvyšší cíle - roztrhat na hadry až posvátné Bugatti Veyron. Když se podíváte na lidský, finanční i jakýkoli jiný kapitál za nimi stojící a srovnáte si jej s tím, který má k dispozici Volkswagen, jeden z největších automobilových koncernů světa, těžko se budete bránit smíchu. Tohle přece nemůže vyjít, firmička z Horní Dolní přece nemůže postavit něco podobného.
Jenže už několikrát se ukázalo, že může. Nejsme sice přesvědčeni, že výsledný produkt je srovnatelný ve všech ohledech, minimálně v případě akcelerace a maximální rychlosti neznámá auta schopná konkurovat Veyronu skutečně vznikají a takové výkony předvádí. Za „nuly” lze vedle VW považovat třeba lidi od Hennessey, ale nakonec i Koenigseggu nebo Pagani, přesto zrovna všechny tři firmy dokázaly stvořit výjimečné supersporty s enormní dynamikou. A dneska už je vlastně za skutečné nuly ani nikdo rozumný nepovažuje.
Jenže přichází další a další mini-automobilky, které o své místo na slunci teprve musejí bojovat. Jednou z nich je i dánské Zenvo, které už v roce 2008 oznámilo vývoj sporťák s výkonem 1100 koní. O rok později potvrdilo výrobu a předloni se pochlubilo „sériovým” modelem s 1 250 koňmi. Supersport? Ze země plné prasat (mluvíme skutečně o zvířatech) a popíjejících Švédů? To zní opravdu neuvěřitelně, kde kdo by si mohl myslet, že takové auto nikdy ani nikdy nebylo skutečně postaveno.
Jenže bylo a ne jedno. Kdybyste tomu snad nevěřili, jeden ze známých „carparazzi” jménem NM2255 čerstvě natočil hned dva exempláře při testovacích jízdách na okruhu v Monze. Sami se tak můžete podívat, že Zenvo ST1 existuje, má motor a dokonce i jezdí. Mnoho ze své avizované dynamiky (stovka za 3 sekundy a maximální rychlost 375 km/h) tedy na slavném okruhu na mokru neukázalo, potenciál pramenící z kombinace 1 250 koní výkonu a hmotnosti jen1 376 kg ale z dostupných scén patrný přesto je. Však se přesvědčte sami...
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Už ani Němci nemohou vystát tragickou kvalitu nových Audi, vržou a křupou stále víc
před 11 hodinamiMuž vyhrál v loterii Porsche 911 GT3 RS i s milionem na provoz, záhy ho totálně zničil při nehodě. A na krku má policii
včeraLada Niva Travel dostane masku chladiče ve stylu Audi. Je to jedna z řady dalších novinek, které ji stihnou
včera
Nejnovější články
Honda začala znovu nabízet snad nejvtipnější skrytý prvek výbavy auta, je jako z katalogu Simply Clever Škody
před 7 hodinamiPolibky smrti: Smutný osud Lancie připomíná, co většina automobilek dokola dělá svým legendám
před 8 hodinamiNěmci vybrali ojetá auta hrůzy pro rok 2025. Těmto je lepší se vyhnout, vedle tradičně „excelujících” Dacií jsou tu i Škody
před 10 hodinamiUž ani Němci nemohou vystát tragickou kvalitu nových Audi, vržou a křupou stále víc
před 11 hodinamiJe vymalováno, britský Opel vyrobil poslední auto a zavřel továrnu. Místní pláčou, fungovala 120 let
dnes
Živá témata na fóru
- Zimní/letní? Už máte přezuto? před 3 hodinami - M.Z.
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení před 9 hodinami - řidičBOB
- Lampárna (stěžovatelna) před 10 hodinami - Stepan
- Onboard videa před 10 hodinami - brnenska.odchytova
- Policejní kontroly a měření včera - jerry
- S větrem ve vlasech.... včera - jerry
- BMW Divize 04.04. 15:41 - pavproch
- Samosvorné diferenciály pro BMW 04.03. 17:10 - pavproch