Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem
22.5.2019 | Petr Prokopec
Je krajně neobvyklé, aby se na videu jakékoli automobilky objevila konkurenční auta, natož pak šéf konkurenční firmy. BMW to udělalo a z odchodu Dietera Zetscheho si tak trochu utahuje, zároveň mu ale vzdává hold.
Mercedes v těchto dnech neprochází zrovna veselým obdobím. V noci z pondělka na úterek zemřel legendární Niki Lauda, který byl do posledních dnů činný v jeho formulové stáji, hned poté se s firmou rozloučil i její šéf Dieter Zetsche. Ten do automobilky nastoupil již v roce 1976, prakticky hned poté, co dokončil studia na univerzitě v Karlsruhe v oblasti elektrického inženýrství. Působivé přitom je, že u třícípé hvězdy setrval celou svou profesní dráhu. V roce 1998 ovšem víceméně ukončil technickou pouť, neboť se stal členem představenstva. Jako takový pak do roku 2005 šéfoval Chrysleru, který pod Daimler tou dobou spadal.
Jakkoliv se přitom Zetsche zasadil o to, aby americká divize zamířila z červených čísel do černých, v roce 2007 byl již hlavní hnací silou rozchodu mezi oběma automobilkami. Souběžně s tím usedl na post nejvyšší, který držel až dosud, kdy jej vystřídal Ola Källenius. Zetsche se přitom v mezičase stal jedním ze sta nejvlivnějších lidí v automobilovém průmyslu a díky svému platu 14,4 milionu Eur (cca 371,03 mil. Kč) byl v roce 2014 v Německu druhým nejlépe placeným zaměstnancem veřejně obchodovatelné společnosti. A málokdo pochybuje, že si to zasloužil, dokázal zastavit pád Mercedesu směrem k průměru.
S ohledem na jeho zásluhy není překvapivé, že se třícípá hvězda se svým dlouholetým šéfem dojemně loučí. Co však již udivit může, je reakce BMW. Nestává se totiž často, aby se konkurenční značka vyjadřovala k odchodu šéfa jednoho ze svých úhlavních rivalů a děkovala mu za léta dobře odvedené práce. Mnichovská automobilka tak ovšem činí s vtipem, neboť do světa vypustila nové video, jehož středobodem je herec namaskovaný tak, aby co nejvíce připomínal Zetscheho.
Kamera jej sleduje, kterak se „Zetsche” loučí s ústředím třícípé hvězdy ve Stuttgartu během posledního dne v práci. Poté jej šofér naposledy odveze třídou S do jeho soukromé vily, načež se i za ním zavřou vrata. V tu chvíli se ale začne otevírat garáž, ve které ovšem netrůní pouze výjimečné modely Mercedesu, ale rovněž zbrusu nové BMW i8 Roadster, se kterým dosavadní šéf Mercedesu s úsměvem vyjíždí na silnici. Zetsche se tak díky svému odchodu může konečně zbavit přetvářky a osedlat vůz, který se mu opravdu zamlouvá.
Jak jsme již zmínili, nápad i samotné video jsou vtipné. Tímto způsobem si ovšem BMW může ze Zetscheho utahovat jen po určitou dobu. Šestašedesátiletý inženýr a manažer totiž třícípou hvězdu neopustil úplně, ale jen na dva roky, jak vyžadují interní firemní regule. Poté se vrátí, a do rovnou do čela dozorčí rady. Od roku 2021 bude tedy Källeniusovi stát za zády a kontrolovat, zda opravdu dokázal snížit náklady, jak nyní slibuje.












BMW se vtipně rozloučilo s Dieterem Zetschem. Ten se ovšem k Mercedesu za dva roky vrátí, jako šéf dozorčí rady
Zdroj: BMW@Youtube
Bleskovky
Elektrický Ford Mustang se postavil tomu „skutečnému” s motorem V8. A dokázal, že je poníkem zvládajícím jediný trik
před 4 hodinamiUž se ví, kde má nové Bugatti schovaný klíč na odemykání nejvyšší rychlosti, až po jeho použití jede 445 km/h
včeraKia vrátila Rusko do svých prodejních plánů, s válkou a sankcemi zjevně nepočítá už letos
15.4.2025
Nové na MotoForum.cz
- Le Mans: Pole Position pro Haniku a spol. včera 21:24
- Aleix Espargaro s wild card v Jerezu včera 20:51
- WorldSBK se vrací do Mostu! Na co se mohou fanoušci letos těšit? 17.4.2025
- Na Masarykův okruh najely frézy, začala klíčová fáze rekonstrukce 16.4.2025
- Piaggio Medley 200: v nových barvách a se silnějším motorem 16.4.2025
Nejnovější články
Tohle je nové nejsilnější spalovací auto všech dob, které může na silnice, jeho brutální motor dává přes 2 000 koní
před hodinouSoudní dokumenty ukazují další problém vzdáleného přístupu výrobců k vašim autům, Tesla s ním má podvádět se zárukami
před 3 hodinamiElektrický Ford Mustang se postavil tomu „skutečnému” s motorem V8. A dokázal, že je poníkem zvládajícím jediný trik
před 4 hodinamiNejprodávanější VW, který za 250 tisíc nabízí víc než Octavie, dostal úplně nový vzhled. Teď vypadá jako laciné čínské auto
před 6 hodinamiÚplně nová auta zkrachovalého Fiskeru nechali stát opuštěná na kraji silnice, teď se prodávají v aukci za směšné peníze
před 7 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva