Němci vyvíjejí dotykový volant, má dovolit věnovat více pozornosti řízení

Klasický volant jako takový se zatím do důchodu nechystá, všechny jeho dílčí součásti ale dost možná ano. Němečtí vědci by místo nich raději viděli jakýsi touchpad.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Němci vyvíjejí dotykový volant, má dovolit věnovat více pozornosti řízení

13.6.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Němci vyvíjejí dotykový volant, má dovolit věnovat více pozornosti řízení

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Klasický volant jako takový se zatím do důchodu nechystá, všechny jeho dílčí součásti ale dost možná ano. Němečtí vědci by místo nich raději viděli jakýsi touchpad.

Při představě dotykového volantu si možná představíte ovládání samotného řízení vozu kroužením prsty po podložce, které nebude nepodobné listování seznamem skladeb ve vašem iPadu. Tímto směrem ale vývoj (alespoň prozatím) nemíří.

Vědci ze stuttgartské a duisbursko-essenské univerzity se spolu s Německým centrem pro umělou inteligenci vdechli život volantu, jenž využívá dotykové části pro ovládání elektronických systémů vozu jako je navigace či autorádio. Jsou totiž přesvědčeni, že dnešní řešení, která vyžadují ovládání těchto systémů pomocí mechanických tlačítek z volantu či na středovém tunelu, příliš odvádí pozornost řidiče od silnice a jsou tak potenciálně nebezpečná. Jejich volant má naproti tomu umožnit řízení těchto systémů pomocí prakticky nekonečného množství přirozených gest, jejichž vydání nenutí řidiče přestat sledovat okolní provoz.

Prototyp takového volantu je tvořen 11 mm tlustou akrylátovou deskou, která je obklopena infračervenými LED a doplněna infračervenou kamerou, jež pozná, když se řidič této desky dotkne. „Pilot” se tak může realizovat na relativně velké ploše a vydat skrze ni jakýkoli příkaz, který systém rozezná.

Vědci pro začátek naučili systém vnímat dvacítku obvyklých gest, která zahrnují třeba přiblížení či oddálení zobrazení mapy navigace pomocí dvou prstů a celé řešení vyzkoušeli s vybranými dobrovolníky na simulátoru jízdy autem. Závěry studie jsou podle nich jednoznačné: podobné ovládání palubních systémů zásadně omezuje množství času, po který řidič hledí jinam než na silnici. V kombinaci s kvalitním head-up displejem nebo třeba něčím jako je vize čelního skla budoucnosti od Autoglassu by pak řidič nemusel jinam než před vůz hledět prakticky vůbec.

Myšlenka je to jistě zajímavá, zdá se nám však, že němečtí vědci poněkud postrádají zkušenosti s reálným provozem. Důležité totiž není jen dívat se před vůz, ale možná ještě více věnovat maximum mozkové kapacity řízení jako takovému. Zatímco klasické ovladače na volantu či v jeho blízkosti, které slouží pro nastavení tempomatu, přeskočení přehrávané skladby nebo snížení hlasitosti dopravního hlášení, lze používat zcela automaticky bez znatelného vyrušení řidiče, řešit podobné situace rychlým vymýšlením pochopitelných gest může mnohem komplikovanější. A to nemluvíme o tom, že vydat takový příkaz v autě pohupujícím se může být i ryze mechanicky velmi komplikované. Ostatně si zkuste za jízdy ovládat některý z dnešních dotykových systémů, na horší silnici je to takřka nemožné.

Ale nepředbíhejme, čas teprve ukáźe, kam se vývoj tohoto řešení bude ubírat. Němečtí vývojáři věří jeho reálné využitelnosti a aktuálně jsou prý v kontaktu s vybranými automobilkami, které by jej mohly v nejbližších letech uvést do praxe.


Němci vyvíjejí dotykový volant, má dovolit věnovat více pozornosti řízení - 1 - Dotykovy volant 01
Dotykový volant při testech

PhysOrg.com

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.