„Dvouválcový” 1,4 TSI: odpojování válců podle Volkswagenu (doplněno)

Koncern VW uděluje Fiatu lekci, jak postavit motor podle upjaté EU a přitom nestvořit něco jako TwinAir. Systém odpojování válců navěsil na „čtyřhrnek”.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

„Dvouválcový” 1,4 TSI: odpojování válců podle Volkswagenu (doplněno)

3.9.2011 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

„Dvouválcový” 1,4 TSI: odpojování válců podle Volkswagenu (doplněno)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Koncern VW uděluje Fiatu lekci, jak postavit motor podle upjaté EU a přitom nestvořit něco jako TwinAir. Systém odpojování válců navěsil na „čtyřhrnek”.

Vydáno 1.9., doplněno 3.9.: Volkswagen uvolnil i video, které jeho řešení odpojování válců u motoru 1,4 TSI blíže osvětluje. Systém funguje podobně jako proměnné časování ventilů - posunem vačkového hřídele je dosaženo stavu, že sací i výfukové ventily prostředních dvou válců zůstávají počas jízdy na zbylé dva válce v klidové poloze, v případě potřeby je zpětný posun vačky opět zapojí do chodu. O zbylou část celého procesu se pak postará hlavně elektronika. Další detaily skýtá nově přiložený snímek.


Vypínání válců - to by mohla být docela spolehlivá cesta, jak ukojit touhu EU po naměření nízké spotřeby/emisí v od reality odtrženém cyklu ECE R101 a zároveň neokrádat řidiče o válce a objem. Až dosud se tato technologie objevovala hlavně u velkoobjemových motorů V8, ale Volkswagen se chce zasadit o její rozšíření mezi běžná auta.

První jednotkou vybavenou systémem vypínání válců bude agregát 1,4 TSI, jež by měl mít svou premiéru počátkem příštího roku. Je to poněkud kontroverzní volba, neboť 1,4 TSI už je motor, který kvůli regulacím normované spotřeby přišel o svůj objem, ale má-li to být cesta, jak z něj za pár let neudělat jednoválec se třemi turby, pak lze i tak toto řešení hodnotit pozitivně.

Motor v nízkých a středních otáčkách (v rozsahu od 1 400 do 4 000 ot./min.) nejdříve vypne na druhém a třetím válci vstřikování a nechá do spalovacího prostoru nasát malé množství čistého vzduchu, aby při následujícím pumpování naprázdno nedocházelo vlivem velkých tlakových diferencí mezi horní a dolní úvratí pístu ke zbytečně velkým odporům a ztrátám na výkonu.

Poté se pomocí elektromagneticky ovládaných aktuátorů přeruší pohon osmi ventilů, které v uzavřené poloze udržují ventilové pružiny. Celá operace přitom prý trvá jen 13 až 36 milisekund, podle otáček motoru. Volkswagen tvrdí, že tato technika integrovaná do hlavy motoru váží asi tři kilogramy a podle metodiky měření EU sníží spotřebu o 0,4 litru. V kombinaci se systémem stop-start vychází úspora až na 0,6 l. Největší benefity ovšem přináší v jistých specifických režimech, třeba při ustáleném tempu v nízkých rychlostech - Volkswagen uvádí, že při 50 km/h na třetím nebo čtvrtém převodovém stupni zaznamenali úsporu 1,0 l a při 70 km/h na pětce úspora pořád činila 0,7 l/100 km/h.

Nová čtrnáctistovka TSI přeplňovaná turbodmychadlem bude mít výkon 140 koní, maximální točivý moment 250 newtonmetrů při 1 500 až 4 000 otáčkách za minutu a s přehledem splní emisní normu EU6. O odpojení válců bude řidič informován prostřednictvím piktogramu na přístrojové desce.


„Dvouválcový” 1,4 TSI: odpojování válců podle Volkswagenu (doplněno) - 1 - Volkswagen odpojovani valcu 03„Dvouválcový” 1,4 TSI: odpojování válců podle Volkswagenu (doplněno) - 2 - Volkswagen odpojovani valcu 01„Dvouválcový” 1,4 TSI: odpojování válců podle Volkswagenu (doplněno) - 3 - Volkswagen odpojovani valcu 02
Takto vidí odpojování válců VW

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.