Automobiloví technici považují regulace spotřeby za cestu k likvidaci současných aut

Nejsme sami, kdo si myslí, že tvrdými regulacemi spotřeby paliva bude nekoncepčně vynucena dramatická proměna současných aut. A to nejen co do způsobu pohonu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Automobiloví technici považují regulace spotřeby za cestu k likvidaci současných aut

11.8.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Automobiloví technici považují regulace spotřeby za cestu k likvidaci současných aut

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nejsme sami, kdo si myslí, že tvrdými regulacemi spotřeby paliva bude nekoncepčně vynucena dramatická proměna současných aut. A to nejen co do způsobu pohonu.

Minulý týden jsme se velmi podrobně zabývali příčinami a následky současných regulací normované spotřeby automobilů, které nejnověji významně zasáhnou i Spojené státy americké. Ačkoli podrobný kolegův rozbor nelze obsáhnout pár větami, v zásadě jsme konstatovali, že regulace spotřeby paliva jsou natolik extrémní a pokuty za jejich nedodržení tak vysoké, že brzy zkrátka nebude reálně možné prodávat minimálně jakkoli specifičtější auta v jejich dnešní podobě. Zejména výkonnějším spalovacím motorům pak přijatými omezeními jednoznačně zazvonil umíráček, a to přesto, že nebylo zatím nalezeno žádné lepší, efektivnější řešení jejich pohonu.

Zatímco se ale politici a lobbisté v Americe hádali o to, zda limitem v rámci tzv. CAFE standards bude spotřeba 56,2 nebo 54,5 MPG (4,2 resp. 4,3 l/100 km), Wards Auto vyzpovídal na 1 100 automobilových inženýrů pracujících pro automobilky a jejich dodavatele, aby zjistil, co si o této věci myslí. A jejich názory jsou velmi skeptické.

Více než stostránkové závěry celého průzkumu by vydaly na vlastní knihu, zásadní výstupy a komentáře ale lze shrnout několika větami. Předně jsou tři čtvrtiny konstruktérů přesvědčeny, že Obamovy cíle nebude možné naplnit pomocí současných technologií, pouhých 5 % z nich si pak myslí, že je reálné jich dosáhnout s použitím dnešních materiálů. Co je ale možná podstatnější, mezi techniky není pochyb o tom, že tak dramatického snížení spotřeby paliva nepůjde dosáhnout bez toho, aniž by nebyla negativně ovlivněna bezpečnost vozů, jejich velikost a cena. Zkrátka není možné mít vše naráz a některý z těchto požadavků bude třeba nižší spotřebě obětovat.

„Skupiny lobbující pouze za co nejnižší limity normované spotřeby paliva se zajímají pouze o samotnou spotřebu, konstruktéři aut ale vnímají i původně nezamýšlené následky týkající se bezpečnosti, vyšších cen a negativní reakce zákazníků. Ti nemusejí mít pochopení proto, že nižší spotřebě paliva je třeba něco obětovat,” stojí mj. v závěrech průzkumu, který pokračuje slovy: „Postupné snižování spotřeby o 5 % ročně může zní jako snadný úkol pro politiky a environmentalisty. Dotazovaní odborníci ale citují stovky příkladů dosvědčujících to, jak složité je dostat i mnohem menší zlepšení z techniky, která má spolehlivě fungovat po čtvrt milionu ujetých kilometrů nebo i více.”

Technici dále vnímají jako problém spolehlivost menších turbomotorů a vliv očekávaných problémů na náklady související s poskytovanými zárukami. Stejně tak se obávají spolehlivosti akumulátorů elektrických nebo hybridních vozů zejména v chladném počasí, tlaku na co nejnižší aerodynamický odpor likvidující designová specifika a efektivitu výroby a použití nových materiálů, které budou zapotřebí.

Nejčastěji z úst techniků zaznívá: „Spotřebitelé nechápou, že je to bude stát peníze. A environmentalisty to nezajímá.” A ještě konkrétnější byl jeden z respondentů, který konstatoval: „Zcela protichůdné zájmy o stále se zvyšující pasivní bezpečnost a stále nižší spotřebu paliva vyžadují použití materiálů, které nyní není reálné ani z konstrukčního, ani z ekonomického hlediska.”

„Kdykoli se vláda rozhodne regulovat průmysl, je to neštěstí. Vláda tlačí na elektromobily, které ale nebudou vhodné pro jinou než městskou dopravu do chvíle, kdy budou k dispozici zásadně jiné technologie umožňující dosažení vyššího dojezdu a nižší ceny,” dodává další z techniků.

Američtí konstruktéři jsou přesvědčeni o tom, že nastavené regulace od základu změní současný způsob výroby aut přesto, že taková změna není podložena existencí vhodných novějších technologií. Myslí si to plných 77 procent z nich. Nejčastěji skloňovaným východiskem jsou pak hybridní vozy.

Je zřejmé, že podobně jako my uvažují o budoucnosti automobilismu ti, kteří vozy skutečně konstruují a nerozhodují o ni bez hlubší znalosti věci od zeleného stolu. Bohužel, jak bude vypadat automobilový svět určují ti druzí a nezdá se, že by své dosavadní úvahy hodlali přehodnotit. A nemyslete si, že se tento scénář týká pouze Spojených států, jak podrobně zmiňuje již odkazovaný článek, evropské regulace jsou ještě přísnější a vejdou v platnost ještě dříve. Ostatně, k likvidaci mnoha výjimečných motorů nepasujících do evropských tabulek dochází již nyní...

Zdroj: Wards Auto

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše