Rusové po 17letém sbírání prachu vrátili lesk legendě SSSR, je jako když vyjížděla z továrny

Je to auto, které se ikonou stalo jen díky tomu, že postupně kolabující socialistický blok nebyl schopen inovovat, a tak se ve výrobě udrželo po dlouhé dekády. Jeden z dodnes přežívajících kusů dává po renovaci vzpomenout na své lepší chvíle.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rusové po 17letém sbírání prachu vrátili lesk legendě SSSR, je jako když vyjížděla z továrny

8.10.2021 | Petr Prokopec

Rusové po 17letém sbírání prachu vrátili lesk legendě SSSR, je jako když vyjížděla z továrny

/

Foto: ZAZ

Je to auto, které se ikonou stalo jen díky tomu, že postupně kolabující socialistický blok nebyl schopen inovovat, a tak se ve výrobě udrželo po dlouhé dekády. Jeden z dodnes přežívajících kusů dává po renovaci vzpomenout na své lepší chvíle.

Na sklonku 50. let minulého století se Rusové chystali nahradit Moskvič 401. Tedy malý městský vůz, jehož výroba odstartovala ještě s kódovým označením 400-420 již v roce 1947. Vývoj prototypu byl logicky svěřen Moskviči, ten však měl problémy hlavně s pohonnou jednotkou. Vybraný motocyklový dvouválec původem u BMW byl totiž zcela nevhodný, neboť vedle nízkého výkonu 17,7 koně byl také velmi nespolehlivý. Každých 30 tisíc kilometrů potřeboval generálku, což bylo už tehdy příliš často.

Pomocnou ruku strádající automobilce poskytl institut NAMI, jehož čtyřválec byl nakonec použit. Sice nabídnul 23 koní, vyžádal si ale spoustu změn. Celá zadní partie včetně zavěšení zadní nápravy chystaného vozu musela být přepracována. Nakonec se místo plánovaného nového Moskviče zrodil ZAZ Zaporožec, neboť výroba byla v rámci přerozdělování sil v tehdejším Sovětském svazu svěřena ukrajinské značce ZAZ.

První varianty ZAZ-965 a ZAZ-965A byly vyráběné v letech 1960 až 1969, jež svým tvarem připomínaly Fiat 500. Velmi zabodoval u postižených, pro které bylo stěžejní otevírání dveří proti směru jízdy. Automobilka jim uzpůsobila rovněž řízení. Celkově bylo vyrobeno 322 116 kusů. V roce 1966 se ukázala druhá generace, která nemohla být odlišnější. Jeho dveře se již otevíraly běžným způsobem, navíc dostala tříprostorovou karoserii připomínající Chevrolet Corvair nebo NSU Prinz. Novému ZAZ-966 také narostl motor, jenž produkoval 30 koní. O dva roky však byl posílen na 41 koní, přičemž tuto jednotku převzala i verze ZAZ-968.

Finálním provedením se stala varianta ZAZ-968M, která přišla v roce 1979 a ve výrobě vydržela neskutečných patnáct let. Pohonná jednotka se u ní nezměnila, jakkoliv u některých vozů byl její výkon zvýšen na 51 koní. Zároveň dvoudveřový sedan přišel o „uši“ před zadními koly, jež přiváděly k motoru vzduch, místo toho se vzadu objevily decentnější ventilační mřížky. Dovnitř se pak nastěhovala nová palubní deska či uzavíratelná schránka před spolujezdcem.

Právě toto provedení je přitom středobodem přiloženého videa, jež se zaměřuje na jeho renovaci. Modrý exemplář totiž posledních 17 let strávil tím, že lapal snad veškerý prach a nečistoty, jež letěly kolem. Lidé z Garage54 tak měli s návratem do takřka původního stavu nemalou práci, tu však nakonec odvedli na jedničku. I proto byl majitel vozu doslova v šoku, neboť zjistil, že vůz disponuje černým interiérem, který dříve skrývaly nevzhledné potahy.

Lze už jen dodat, že když výroba ZAZ-968M v roce 1994 skončila, šlo o nadmíru zastaralý vůz i na poměry sovětského či následně ruského nebo ukrajinského trhu. Dnes je ovšem z vozu velmi ceněná legenda, i proto, že šlo o poslední model značky se vzadu uloženým motorem. Nástupce v podobě hatchbacku ZAZ Tavria totiž přišel s jednotkou usazenou nad poháněnými předními koly.


Rusové po 17letém sbírání prachu vrátili lesk legendě SSSR, je jako když vyjížděla z továrny - 1 - ZAZ Zaporozec 968M ilustracni foto 01Rusové po 17letém sbírání prachu vrátili lesk legendě SSSR, je jako když vyjížděla z továrny - 2 - ZAZ Zaporozec 968M ilustracni foto 02Rusové po 17letém sbírání prachu vrátili lesk legendě SSSR, je jako když vyjížděla z továrny - 3 - ZAZ Zaporozec 968M ilustracni foto 03
ZAZ Zaporožec ve verzi ZAZ-968M dorazil na výrobní linky v roce 1979. Na nich pak vydržel dlouhých patnáct let, i proto, že ukrajinská automobilka znovu pamatovala na postižené. Vůz totiž uzpůsobila i lidem, kteří měli jednu nohu či neměli žádnou. Níže můžete vidět renovaci - a výsledek renovace - jednoho z kusů, který posledních 17 let strávil v garáži. Ilustrační foto: ZAZ

Zdroj: Detail Garage54@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše