Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Systém start-stop způsobuje řadě aut ještě jeden problém, o kterém se nemluví
13.11.2018 | Petr Miler
Systémům start-stop se vyčítá mnohé a obvykle se to týká životnosti motorů či nákladů na díly, které jeho instalace žádá. Jenže potíží je i zhasínání motoru v momentech, kdy se to nehodí.
Není novinkou, že systémy start-stop nemáme v lásce. A není to žádný iracionální odpor - je to jedna z falešných věcí, kterou výrobci aut uměle snižují normovanou spotřebu aut s nejednoznačným vlivem na tu skutečnou. Start-stop je dnes skoro povinný, standardně trvale nevypnutelný a přítomný prakticky ve všech autech bez ohledu na třídu a zaměření. Spotřebu přitom sníží leda v náročném městském provozu a vybírá si za to mnohé daně, mimo jiné negativní vliv na životnost motoru. Takovou mnozí jistě nebudou chtít platit a u některých aut snad ani není možné hovořit o podobném dilematu - trýznit nekonečnými zhasnutími a starty třeba Porsche 911 zní bláznivě. Přesto i v něm tato věc je, stejně jako ve Ferrari, Lamborghini a dalších exotických autech určených vesměs k občasným vyjížďkám pro zábavu.
Není tedy divu, že spousta lidí start-stop nemá v lásce, automobilky ale jeho trvalé vypnutí standardně neumožňují, tedy alespoň ne u nás. Otazníky nad reálným smyslem a obavy o životnost motoru ale nejsou tím jediným problémem, který život s tímto systémem provází. Start-stop dokáže být velmi nepříjemný i uživatelsky.
Potíž je už v samotné podstatě jeho fungování. Start-stop v podstatě jen rozeznává chvíle, kdy s vozem zastavíte a v tu chvíli zháší jeho motor očekávající delší stání. Není to ale člověk, nemá vaše oči, a tak se velmi snadno zmýlí. Systém zkrátka nemá ponětí, co po tom či onom zastavení bude následovat nebo kde se vlastně odehrává, a tak motor zhasne i v momentě, kdy třeba pouze přijedete z vedlejší ke křižovatce.
Kdo nevypíná start-stop automaticky s každým startem, musel takovou situaci zažít. V takovém momentě zastavíte se, rozhlédnete a chcete se opět rozjet. Auto ale zrovna v tu chvíli vypne motor, protože neví, že jste se zastavili možná jen na zlomky sekundy, a tak není připraveno bez meškání znovu jet. Vy tak mačkáte plyn, ale nic se neděje. A než systém motor znovu „nahodí” a ten vůz uvede do pohybu, chvíli trvá.
Bývají to horké chvilky a přesně délku jejich trvání zkoumal test kolegů z německého Auto Bildu. Ti si vzali na mušku patnáct nových aut všech myslitelných tříd - je tu VW Polo i Mercedes třídy S - a vyzkoušel, jak dlouho jim trvá se rozjet se start-stopem ponechaným v chodu a s jeho vypnutím. Měřil čas rozjezdu na 20 km/h z klidu, tedy s vypnutým, resp. zapnutým motorem. Simuloval tak situaci třeba rozjezdu z vedlejší a došel k pozoruhodným závěrům.
Výsledky rozhodně nejsou povzbudivé, tedy alespoň z většiny. Pro co nejlepší přehlednost jsme je dali do tabulky a seřadili od nejlepšího výsledku po nejhorší.
Jak dlouho trvá jednotlivým systémům start-stop uvést vůz do pohybu?
Ignorujme nyní samotnou akceleraci z 0 na 20 km/h, tu bude ovlivňovat především výkon motoru, jeho přenos na silnici či fungování převodovky. Soustřeďme se na to, jak moc výsledek ovlivňuje fungování samotného start-stopu, tedy jaký čas opětovné startování motoru k výslednému času přidává.
Vidíme, že ne všechny vozy mají v tomto ohledu start-stop vyloženě otravný. Nejlepší byl Mercedes GLC 250 4Matic s časem 0,08 sekundy, to je na hranici postřehnutelnosti. A podle našich zkušeností to o Mercedesech platí obecně díky tomu, v jaké fázi pracovního cyklu vypínají motor při automatickém zhasnutí. Další vozy už jsou na tom hůře - druhé Audi A4 už potřebovalo přes 2 desetiny sekundy, třetí Porsche 911 skoro 3 a čtvrtý VW Passat bezmála 4. Už to jsou znatelné časové prodlevy - pokud zůstaneme u onoho rozjezdu z vedlejší, prodleva 0,4 sekundy znamená, že auto jedoucí po hlavní silnici 90 km/h urazí 10 metrů během chvíle, kdy jen bezmocně mačkáte na plyn. Než se vůz probere, budou auta, kterým jste měli dát přednost o 10 metrů jinde a vy budete pořád tam, kde jste byli. To ale probíráme jen ty nejlepší z nejlepších.
Opravdovou tragédii vidíme na opačném konci žebříčku. Posledním čtyřem vozům prodlouží start-stop dobu rozjezdu o více jak 1 sekundu Mazda CX-3, jejíž start-stop je při rozjezdu extrémně velmi laxní, potřebuje 1,61 sekundy navíc. Zrychlení z 0 na 20 km/h to prodlouží na více jak dvojnásobek a použijeme-li stejný příměr jako výše, pak situace „přijedu z vedlejší, rozhlédnu se, chci je, ale auto zhasne a čekám až se zase rozjede” znamená v tomto případě, že vůz jedoucí 90 km/h po hlavní silnici ujede za čas, kdy jen čekáte na reakci vozu, ukrutných 40 metrů. A to je opravdu velká vzdálenost, tady už snadno může jít i o zdraví.
Tento test opět ukazuje, že start-stop by měl být spíš prvkem volitelné výbavy - nebo by aspoň v autě měla existovat možnost ho trvale vypnout, ne jen dokud nedojedete do cíle. A stejně by tomu mělo být v případě jakékoliv další elektroniky, která řidiči může, ale také nemusí pomáhat. Nakonec i start-stop může být pro některé dobrým sluhou, nemělo by ale být vůbec přípustné, aby se byť pro jednoho řidiče stal špatným pánem. A to dnes, obáváme se, s přihlédnutím k výše citovaným výsledkům testu rozhodně neplatí.
Systém start-stop je dnes součástí prakticky každého auta. Trvale vypnout jej nelze téměř nikdy, ani na zvláštní žádost v servisu - pomohou jen tuningové firmy
U Mercedesu GLC skoro nepoznáte, že to start-stopu déle trvá
Mazdě CX-3 to naopak trvá nepřijatelně dlouho. A není v tom sama
Zdroj: Auto Bild
Bleskovky
- Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024 - Kontroverzní Ferrari, které teď má i Leclerc, je dokonce horší než předchůdce, ač se pyšní slavným označením
18.11.2024 - Mercedes, který má přežít i konec světa, není mýtus. Po povodních vyjel celý od bláta ze zatopené garáže, jako by se nic nestalo
17.11.2024
Nové na MotoForum.cz
- Testu vévodil Alex Marquez 19.11.2024
- Test MotoGP: Průběžně na čele stále Alex Marquez 19.11.2024
- Test MotoGP: Po 2 hodinách vede Alex Marquez 19.11.2024
- První testy MotoGP 2025 19.11.2024
- MV Agusta F3 Competizione: limitovaná edice 18.11.2024
Nejnovější články
- Potvrzeno: Nejnovější Mercedes skutečně dostal motory z Číny, žádné jiné. A další novinky na tom budou stejně
před 17 minutami - Ford v Evropě propustí 14 procent všech zaměstnanců, sázka na mrtvého koně se mu vrací i s úroky
před hodinou - VW se rozhodl nasadit elektrický pohon skutečně pro všechno a všude, jeho poslední novinka zvedá obočí
včera - Už z továrny drsné BMW M2 dostalo vzhled ministra války. Jenže nepřehání, se 728 koňmi si dá supersporty k svačině
včera - Jaguar nebude roky vyrábět a prodávat nová auta, už teď pro ně ale má nová loga. Kosmetickým produktům by slušela
včera
Tiskové zprávy
- MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva - Mio MiVue 886 WiFi GPS autokamera s 4K rozlišením a upozorněním na měřené úseky
tisková zpráva