Policie a úřady mají nový trik, jak z řidičů vytáhnout víc peněz

Máte pocit, že když za drobný problém z vlastní dobré vůle zaplatíte pokutu na místě, věc uzavřete? Omyl, můžete tím jen otevřít cestu k větším problémům.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Policie a úřady mají nový trik, jak z řidičů vytáhnout víc peněz

22.7.2016 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Policie a úřady mají nový trik, jak z řidičů vytáhnout víc peněz

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Máte pocit, že když za drobný problém z vlastní dobré vůle zaplatíte pokutu na místě, věc uzavřete? Omyl, můžete tím jen otevřít cestu k větším problémům.

Věc, o které vám dnes povíme, je stejně neuvěřitelná jako nehorázná, bohužel ale skutečná a legálně opravdu možná. Ve své podstatě není nová, neboť pracuje s ustanoveními novely tzv. silničního zákona z roku 2013, neslyšeli jsme ale nikdy o tom, že by s ní byl dosud někdo byl konfrontován. Jde o bizarní využívání možnosti dané tzv. objektivní odpovědností provozovatele vozidla a nejlepší důkaz toho, že co zneužito být může, zneužito také bude.

Děj první: prasklé čelní sklo za 200 Kč

Představte si... Vlastně si to nemusíte představovat, tohle se stalo kde komu. Jedete po silnici a do čelního skla vám vlétne kamínek od jiného auta. Slyšíte ránu, ale problém nevidíte. Říkáte si: „Asi přežilo,” jenže není to pravda, kamínek přistál kousek pod pravým stěračem, kde ve skle udělal malého pavoučka. A toho nenapadlo nic lepšího, než se rozběhnout směrem nahoru a ve skle vykreslit čáru jeho osudu.

Radost vám to neudělá, ale co naplat - zvednete telefon a do servisu se objednáte na výměnu skla. Bolí to, stojí to čas a někdy i peníze navíc, ale co naděláte, takové věci se prostě stávají. Smířeni s osudem pokračujete v cestě, do které vám ale snad sám pan Murphy pošle dva pomocníky ve stříbrném autě s modro-žlutými polepy - příslušníky Policie ČR, kteří se rozhodnou vás zastavit.

Uděláte to bez vytáček a s nepříjemným chováním se nesetkáte ani z druhé strany. Při rutinní kontrole si ale policista všimne, že máte prasklé čelní sklo. Konstatujete, že o tom víte, ale už jste objednáni do servisu - nic lepšího s tím dělat nelze. Je to celkem dlouhá, ale opravdu ničemu nepřekážející prasklina před spolujezdcem při dolním okraji skla, banalita. Policista vlastně ani „nedělá dusno”, ač by mohl a „nabídne” vám pokutu 200 Kč v blokovém řízení a pokračování v jízdě.

Mohli byste to odmítnout, neboť zákon sice poněkud hystericky za závadu ohrožující bezpečnost provozu označuje "prasklé nebo poškozené čelní sklo ve stírané ploše o délce nebo průměru větším než 20 mm" (přitom můžete mít v tom zadním díru od cihly a je to podle zákona naprosto bezpečné), ale zároveň hovoří o možnosti nouzového dojetí. Mohli byste to odmítnout, protože řeč je o stírané ploše, vzít nůžky a zkrátit stěrač o pár cm by prsaklinu dostalo z problematického místa. Mohli byste udělat asi tisíc různých obstrukcí a vytáček, ale neuděláte to, protože 200 Kč je tak málo peněz, že byste si za to pak nekoupili ani ten ustřihnutý stěrač.

Tak zaplatíte, dostanete blok, vše je korektně napsané. Policista působí spokojeně, že kontrola pro něj neskončila s nulovým skóre a vám už je to jedno, protože můžete v tento smolný den jet dál. Sice o 200 Kč chudší a nepřijde vám to úplně fér, protože jste nic neprovedli ani nezanedbali, ale v životě už jste přišli o víc.

Čekáte tady konec příběhu? Budete se divit, ale je to jen začátek lstivého triku těch, kteří se nenažraně pokoušejí dostat z řidičů další a další peníze. A zjevně se nezastaví před ničím.


Policie a úřady mají nový trik, jak z řidičů vytáhnout víc peněz - 1 - Praskle celni sklo pokuta dvakrat 01Policie a úřady mají nový trik, jak z řidičů vytáhnout víc peněz - 2 - Praskle celni sklo pokuta dvakrat 02
Pokutový blok a na základě čeho

Děj druhý: to samé za 5 000 Kč, navíc

Příběh, který jsme vám popsali, není smyšlený. Přesně takto se stal 5. května tohoto roku kolegovi z redakce, který řídil firemní auto našeho vydavatelství. Měl to za hotovou věc, pochopitelně, však zaplatil i co nemusel a o blokovém řízení se často mluví jako o „konečném řešení”. Tento týden ale do firmy dorazil níže přiložený příkaz odboru dopravněsprávních činností pražského magistrátu.

Ten - ve stručnosti řečeno - ukládá firmě pokutu ve výši 4 000 Kč + 1 000 Kč jako náhradu nákladů řízení za spáchání správního deliktu tím, že jako provozovatel toho samého auta v ten samý čas na tom samém místě dovolila, že byl použit s prasklým čelním sklem.

Byli jsme tím pochopitelně překvapeni a považovali to zprvu za omyl, chybu. Však za totéž už řidič platil na místě. S policisty navíc ani nebyla vedena žádná nevraživá debata, vše probíhalo v klidu a konstruktivně, nebyl sepsán žádný protokol, řidiči nebylo ani naznačeno, že by věc měla mít nějakou dohru.

Navíc ta částka - 5 000 Kč. To je naprosto nehorázná suma za de iure možná závažný, ale de facto naprosto neproblematický stav, který banálním musel shledat i zasahující policista - 200 Kč policie často „nenabízí” ani za nezaplacené parkovné.

První ideou bylo úředníkům oznámit, že musí jít o chybu, že jde o druhý trest za totéž, že prostě střílí vedle. Ale přestupek řidiče a správní delkikt provozovatele... To možná nemusí být úplně stejné věci, raději jsme tedy dali přednost konzultaci s právníkem. A ten vnesl do věci pozoruhodné světlo.

Policie a úřady mají nový trik, jak z řidičů vytáhnout víc peněz - 3 - Praskle celni sklo pokuta dvakrat 03Policie a úřady mají nový trik, jak z řidičů vytáhnout víc peněz - 4 - Praskle celni sklo pokuta dvakrat 04Policie a úřady mají nový trik, jak z řidičů vytáhnout víc peněz - 5 - Praskle celni sklo pokuta dvakrat 05
Ne, toto není vtip

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše