Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Nejspolehlivější auta dle TÜV Report 2014: Opel překvapivě na vrcholu
6.12.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Další kolo statistik vycházejících z výsledků technických kontrol je tu a má překvapivého vítěze.
Přehled kapitol
Pokud patříte mezi naše pravidelné čtenáře, pak jste si dozajista všimli, že vám přinášíme několik jistot. Ty sice nejsou sociální a mnohdy nemohou tak zcela sloužit za bernou minci, přesto jim přikládáme pomalu stejnou váhu jako křesťanství svaté trojici. Jen s tím rozdílem, že my vám nabízíme o jednoho „svatého více“. K reportům o prodejích nových automobilů, výsledcích crash testů Euro NCAP a studiích J.D. Power se totiž každoročně před Vánoci přidávají statistiky spolehlivosti TÜV.
Letošek nemůže být výjimkou a než zamíříme za samotnými výsledky, sluší se představit, oč vlastně jde. A to možná i pamětníkům, přece jen od loňska mohlo cosi z paměti vypadnout. Ba co víc, svaz Verband der TÜV má pro letošek novou metodiku, která vychází z redefinice závad a nedostatků zjištěných při technických kontrolách. Svým způsobem bychom tak nový žebříček neměli srovnávat s těmi starými, ale znáte to - občas se tomu člověk prostě nevyhne.

Letošní TÜV Report v číslech
Tak tedy, TÜV Report v období od července 2012 do června 2013 prozkoumal výsledky z více než osmi milionů technických kontrol, které byly na území Německa v daném období provedeny. V závislosti na změně metodiky přitom některým vadám byl přidělen menší a jiným větší význam. Silně zkorodované vedení brzd je tak nadále značnou závadou, bez níž nelze osvědčení získat. Na druhou stranu, při lehkých prasklinách manžety hnacího hřídele certifikaci klidně dostanete.
Na základě těchto změn tak svým způsobem došlo k vylepšení statistik, neboť z kontrol by mělo odjet bez závad hned 60,7 procenta vozů (loni to bylo 55,1 %), a to bez ohledu na stáří. Zároveň se pak poměrně výrazně snížila i kategorie vozů s lehčími závadami (14,3 procenta namísto loňských 24,9 %). Další nárůst ovšem zaznamenala oblast podstatných závad, která se zvedla z 20 procent na 24,9 %. V rámci provozně méně bezpečných vozidel pak kvóta zůstala takřka neměnná (0,1 %).
Co nám ovšem tato čísla říkají? V podstatě vlastně nic kromě faktu, že TÜV Report jen čaroval se sloupečky. Mnohem větší výpovědní hodnotu tak pro nás spíše bude mít seznam nejčastějších závad. Zde se totiž alespoň nějakým způsobem můžeme připravit na to, jaké opravy nás v blízké či vzdálenější budoucnosti čekají. Jedná se však o průměr bez rozdílů značek, i v tomto ohledu tak realita nakonec může být trochu jiná.
Při pohledu na daná procenta je však zřejmé, že osvětlení je nadále problémem číslo jedna, a to u všech „věkových” kategorií. Jelikož se navíc podle inspektorů TÜV jedná o zásadní prvek spojený s bezpečností silničního provozu, patří špatně fungující světla mezi závady závažné. I tady se ale prý blýská na lepší časy, především díky vyšší kvalitě žárovek v moderních vozech i většímu množství ikonek na palubní desce, jež na daný problém upozorní dříve (či mnohdy s předstihem). Tím bychom ale úvod mohli ukončit a podívat se na samotné výsledky.
Nejčastější závady u vozů starých maximálně 3 roky
Nejčastější závady u vozů starých maximálně 5 let
Nejčastější závady u vozů starých maximálně 7 let
Nejčastější závady u vozů starých maximálně 9 let
Nejčastější závady u vozů starých maximálně 11 let
Zlato míří do Rüsselsheimu, stříbro a bronz do Japonska
Než se ovšem dostaneme k jednotlivým kategoriím, jež řeší stáří, je třeba vyhlásit absolutní vítěze. A je nutné zmínit, že překvapivé jsou především zlaté vavříny. Získává je totiž Opel Meriva, tedy vůz, který kupříkladu předloni (stále tak jde o druhou generaci, neboť ta se začala vyrábět na sklonku roku 2009) skončil na jednadvacáté příčce se čtyřprocentní kvótou závad. Ta pro letošek vystoupala dokonce na 4,2 %, přesto to německému kompaktnímu MPV vyráběnému ve španělské Saragosse stačilo na první místo, což nás nutí přemýšlet o změněné metodice TÜV ještě jednou.
Politikaření ale ponechme „popelníčkovi“ a spol., místo toho se vraťme na letošní pódium, kde na druhém místě skončila Mazda 2 (4,6 procenta závad) a na třetím Toyota iQ (4,8 %). U té bohužel srovnání s loňským rokem nemůžeme provést, neboť do daného žebříčku nebyla zařazena, u Mazdy však výsledky máme - a povzbuzující příliš nejsou, neboť vůz sice poskočil z páté pozice, počet závad však v rámci TÜV Reportu 2013 činil jen 3,1 procenta. Opět je přitom otázkou, zda za tím stojí změna metodiky či zhoršení výroby japonského hatchbacku. My se ovšem přikláníme k prvnímu. A tedy k našemu předchozímu konstatování, že letošek bychom s loňskem či předloňskem opravdu neměli srovnávat.
Tohle je nejlepší trojka letošního ročníku. Alespoň podle nové metodiky
Pád Audi Q5 z loňského druhého na letošní páté místo nás ovšem jen utvrzuje, že je cosi shnilého na metodice TÜV Reportu. Zatímco totiž loni činila kvóta závad 2,8 procenta, letos je to již 5,5 %. Počet najetých kilometrů se přitom prakticky nezměnil (61 tisíc km versus 63 tisíc km). A co je nejkurióznější, v roce 2012 SUV prošlo faceliftem, který se kromě jiného zaměřoval hlavně na přední a zadní světlomety. Tedy na oblast, které inspektoři TÜV přikládají velkou váhu. Že by ale soudruzi v Ingolstadtu někde udělali chybu? To se nám příliš nezdá...
V rámci postarších vozů se ale již vše zdá být v pořádku, přece jen se jedná o oblast, která již není tak důležitá pro automobilky jako spíše pro bazary. Ty by přitom nejčastěji měli sahat po Toyotě Prius, která zvítězila v kategorii čtyř až pětiletých a šesti až sedmiletých vozidel. Nejsme si ale jisti, zda hybridní model bude zrovna nejčastější volbou zákazníků. Ti by totiž dozajista raději sáhli třeba po takovém Porsche 911, které opanovalo kategorie osmi až devítiletých a deseti až jedenáctiletých automobilů.
Zevrubný soupis tak máme za sebou a můžeme vyrazit za výsledky jednotlivých kategorií.
Následující >1 / 2
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Úplně poslední VW Golf GTI s manuální převodovkou se smutně v tichosti prodal u dealera v zapadákově
před 7 hodinamiBrutální silniční stíhačka od autora nejlepších ef-jedniček se dostala do rukou Stiga, zajel s ní nový rekord Top Gearu
včeraŘízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
1.4.2025
Nové na MotoForum.cz
- Testy EWC před Le Mans 16:36
- Augusto Fernandez nahradí Oliveiru také při GP Kataru včera 16:11
- Pomalu začíná také MS Women včera 14:43
- Ducati Riding Lab 2025: intenzivní kurzy jízdy na motocyklu včera 14:07
- BMW R 12 G/S 2025: syrová zábava v terénu 31.3.2025
Nejčtenější články
Žádné vizualizace. Někdo si vážně nechal nad městem postavil tuhle brutalistickou pevnost jako z bondovek, teď ji prodává
4.3.2025Šéf VW říká, že nezneužije jmen legend pro úplně jinak pojatá auta jako Ford. Není to ale proto, že už se přesně s tím spálil?
4.3.2025Zapomeňte: Mercedes dál není ochoten sebrat neprodejnému C63 od AMG nesmyslný čtyřválcový pohon, kalich hořkosti si dopije
5.3.2025CR vybral auta, která nejčastěji zvládají najet přes 300 tisíc km bez ztráty květinky. Toyotami se jejich výčet jen hemží
5.3.2025Žháři ničí Tesle dealerství, auta i nabíječky. Muskovo chování vypadá jako nová záminka pro totéž, co dělali dřív
5.3.2025
Živá témata na fóru
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 04.03. 21:57 - denis
- Policejní kontroly a měření 04.03. 20:21 - M.Z.
- S větrem ve vlasech.... 04.03. 20:19 - M.Z.
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 04.03. 20:18 - řidičBOB
- Onboard videa 04.03. 19:57 - řidičBOB
- Samosvorné diferenciály pro BMW 04.03. 17:10 - pavproch
- Detektory policejních radarů 04.03. 16:53 - pavproch
- Politický koutek 04.03. 09:22 - jerry