GPS Cannon: sledovací zařízení má učinit přítrž policejním honičkám

(+ video) Za oceánem jsou si vědomi faktu, že při pronásledování dochází k materiální újmě i ztrátách na životech. Proto chtějí vyzkoušet něco nového.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

GPS Cannon: sledovací zařízení má učinit přítrž policejním honičkám

1.11.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

GPS Cannon: sledovací zařízení má učinit přítrž policejním honičkám

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Za oceánem jsou si vědomi faktu, že při pronásledování dochází k materiální újmě i ztrátách na životech. Proto chtějí vyzkoušet něco nového.

Možná si ještě vzpomenete na havárii na dálnici D1, ke které došlo na počátku letošního roku. Policie tehdy totálně selhala, když přecenila své schopnosti zvládnout podobnou situaci, kvůli čemuž stál na konci celé akce jeden zmařený lidský život. Samozřejmě, všichni víme, že ruce zákona se ujíždět nemá a pokud tak učiníme, musíme počítat s následky. Jenže vysvětlujte něco podobného 17letému klukovi...

Rozebíráním dané situace se ale dnes zabývat nechceme, to jsme již učinili v samostatném článku. Místo toho se zadíváme do amerického St. Petersburgu, kde policie momentálně ve velkém testuje nové sledovací zařízení na bázi GPS. To je pneumatickým kanónem vystřeleno na záď unikajícího vozu, díky čemuž nemusí strážníci tolik tlačit na pilu a mohou dotyčného ponechat falešnému pocitu bezpečí. Inkriminovaný automobil totiž mohou z bezpečné vzdálenosti sledovat na monitoru.

Daný nápad je podle nás dobrý, neboť výrazně snižuje riziko jakékoliv nehody, ať již prchajícího automobilu či nevinných účastníků silničního provozu. To ostatně jen potvrzují statistiky policejního oddělení v St. Petersburgu - vloni tam totiž měli 26 honiček, které vyústily v 17 havárií. Letos, po nasazení sledovacího zařízení, tento počet klesl na 13 honiček a pouze čtyři havárie.

Dostupné statistiky nezmiňují výši škody, ani počet automobilů a řidičů, kteří byli do havárií zapleteni. Dá se ale počítat s tím, že újma materiální i na životech byla letos podstatně nižší. A stejně tak se dá počítat s tím, že onen 17letý chlapec by dnes ještě žil, pokud by česká policie měla k dispoozici a použila obdobné zařízení. Bez ruky zákona za krkem by totiž s největší pravděpodobností nezkoušel prorazit zátaras vytvořený z nevinných a nevědoucích řidičů.

Celá věc má ale samozřejmě několik háčků, z nichž tím prvním je poměrně vysoká cena. Jeden „náboj“ totiž vychází na 250 USD (cca 5 000 Kč), přičemž po každém použití musí být vrácen firmě StarChase k opravě. Poté si jej policejní oddělení může opětovně za danou sumu odkoupit. Či spíše pronajmout, abychom byli korektní ve výrazech.

Druhý nešvar je závažnější. Policie totiž musí mít k umístění sledovacího zařízení na ujíždějící automobil oprávnění, jinak se jedná o nelegální zásah. A to asi nebude jednoduché dostat v okamžiku, kdy třeba dojde k náhodné krádeži automobilu. U nás by ovšem takový právní problém nenastal.

Uvidíme tedy v příštích měsících a letech, zda daný systém povede k naplnění policejního hesla „chránit a sloužit“. Podle Melanie Bevan, asistentky šéfa policejního oddělení v St. Petersburgu, je zařízení „teprve v testovací fázi. Chceme ale přijít s něčím novým. A pokud to bude fungovat, bude mít policie v zásobě účinný nástroj. A pokud ne, pak se vrátíme na začátek a zkusíme něco lepšího.“

To je postoj, proti kterému nelze nic namítnout. Daný testovací proces by totiž podle všeho neměl vést k újmě na životech, maximálně k navýšení rozpočtu policie. Každý přitom asi bude souhlasit s tím, že je lepší menší průvan v peněžence daňového poplatníka, než výrazná finanční bouře způsobená vystrojením pohřbu vašemu příbuznému.

Zdroj: Autoblog

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.