Převodovku tak úplně nevynalezl člověk, tenhle brouk ji má od přírody

V Evropě žijící hmyz má ozubená kola na nohou. A skáče tak rychleji, než by mu jeho přirozenost dovolila.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Převodovku tak úplně nevynalezl člověk, tenhle brouk ji má od přírody

19.10.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Převodovku tak úplně nevynalezl člověk, tenhle brouk ji má od přírody

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V Evropě žijící hmyz má ozubená kola na nohou. A skáče tak rychleji, než by mu jeho přirozenost dovolila.

Převody, resp. ozubená soukolí byla donedávna považována vynález člověka. Lidstvo si ve své ješitnoti myslelo, že nic takového v přírodě existovat nemůže, jenže se mýlilo. Britští vědci objevili, že malý skákající hmyz z čeledi Issidae v adolescentním věku používá zuby jako u ozubeného kola pro to, aby synchronizoval pohyb svých nohou při skoku.

Totiž, tihle 2 - 3 mm velcí broučci mají nohy rychlejší než nervový systém. Zatímco člověk pro synchronizaci pohybu nohou, aby běžel či skákal rovně, používá mozek, tomuto hmyzu jeho mozek prostě nestačí. Komunikace mezi nohami a mozkem by zabrala 5 - 6 milisekund, ovšem v takové chvíli je už dávno ve skoku. Vyskočit trvá 2 milisekundy a tento drobek při něm dosáhne přetížení neskutečných 400 g.

„Skákání je jedna z nejrychlejších a nejsilnějších věcí, které zvíře může udělat. To vede ke mnoha různým specializacím,” uvádí Malcolm Burrows, zoolog Univerzity v Cambridge a hlavní autor studie s tímto objevem. Právě takovouto specializací jsou i zuby na nohou tohoto hmyzu. Vyvinuly se pravděpodobně kvůli potřebě rychle uskočit nebezpečí, ať už to byl větší hmyz, ptáci nebo velcí býložravci. Tento hmyz totiž žije na břečťanu, živí se jen touto rostlinou. A žije v Evropě a vůbec není vzácný.

Tyto zuby jsou umístěny zhruba na vnitřních stranách stehen. „Když se nohama odráží ke skoku, nohy se musí hýbat přesně stejně. Kdyby to nedělaly, nekontrolovatelně by se v letu roztočil,” vysvětluje Burrows. Převod tohoto brouka tedy není převodovkou v u nás obvyklém smyslu slova, neslouží k dosažení odlišné rychlosti různých částí určitého mechanismu, ale právě naopak k jejich sladění. Právě k tomu tu jsou tyto zuby - nohy se uzamknou k sobě a můžou se hýbat jen přesně stejně. Jak stojí i výše, nervový systém k takové synchronizaci nestačí.

Zajímavostí je také tvar zubů, který připomíná vlny na vodě. V jakékoliv převodovce nebo v hodinkách ale takovéto zuby nenajdete, tam bývají zuby evolventní. Zuby tohoto hmyzu jsou podle Gregoryho Suttona, spoluautora studie, vyvinuty tak, aby umožňovaly velkou přesnost a rychlost v jediném směru.

Tento druh skákavého hmyzu je údajně jediný, resp. zatím jediný známý, který má tyhle zuby, třebaže není nejrychlejší a ani neskáče nejdále. Ostatní podobný hmyz spoléhá na plošky s vysokým třením, které k sobě přitiskne a tak synchronizuje pohyb nohou. A dokonce i tenhle konkrétní, „ozubený” hmyz používá zuby jen v adolescentním věku, nikoliv v dospělosti. V adolescentním věku totiž často mění vnější kostru i se zuby, protože roste; v dospělosti už neroste, takže mu stačí jedna. A ta už nemá zuby, nýbrž třecí plošky, nejspíš proto, že kdyby se jediný zub ulomil, nešlo by uzamknout nohy k sobě a brouk by nemohl skákat.

Samozřejmě, převodovka v autě či ozubená kolečka v hodinkách zůstávají ve své celistvosti vynálezy člověka, ve stínu výše zmíněného se ale nezdají být zase tak přelomovými - onen brouk nemá daleko k tomu, aby použil stejný mechanismus i k dosažení stejně synchronizované práce končetin vedoucí k odlišnému pohybu každé z nich. A podobně jako u Boeingu a jeho nového superlehkého materiálu může detailní může třeba jednou objev jiného tvaru zubů díky tomuto broukovi pomoci v mechanice...


Převodovku tak úplně nevynalezl člověk, tenhle brouk ji má od přírody - 1 - skakajici brouk s ozubenim 02Převodovku tak úplně nevynalezl člověk, tenhle brouk ji má od přírody - 2 - skakajici brouk s ozubenim 01
Tenhle malinký brouk, žijící na břečťanu, má v adolescentním věku na nohou ozubení

Zdroj: Road & Track

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.