Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků
7.2.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Jakkoli to pozemšťanovi bude znít bizarně, Tesla Roadster Elona Muska se vesmírem pohybuje zcela vystavena vlivům okolí. Co kdyby se vrátila na Zemi?
Prakticky veškerá média se v posledních hodinách věnovala startu rakety Falcon Heavy, nakonec ani my jsme si nenechali ujít její automobilové souvislosti. Tato raketa je vůbec nejsilnějším nosičem současnosti a na nízkou oběžnou dráhu zvládne vynést 63,8 tuny nákladu. Mohlo by tedy jít o významný prostředek sloužící k dalšímu zkoumání a dobývání vesmíru. Elon Musk, jehož firma SpaceX za raketou stojí, přitom uvedl, že startu se velmi obával. „Měl jsem před očima obrázek gigantické exploze. Naštěstí se to ale nestalo,“ řekl.
Další mezník kosmonautiky lze tedy celkově hodnotit jako úspěšný, byť Muskovu radost lehce kalí fakt, že nová centrální část prvního stupně nezvládla návrat a zřítila se do moře. To ale byla jediná věc, která se nepovedla. Vše ostatní proběhlo dle plánu nebo dokonce lépe než bylo zamýšleno. Užitečná zátěž v podobě Tesly Roadster se Spacemanem na palubě si to fičí pryč od Země vyšší než plánovanou rychlostí a z našeho pohledu se stane věčnou připomínkou existence lidstva.
Nedlouho po startu se Muska jeden z jeho fanoušků zeptal, jestli by si Roadster mohl nechat, pokud si pro něj zaletí. Musk souhlasil, otázkou ale je, jestli by to k něčemu bylo. Pomiňme teď otázky nalezení Roadsteru, jeho záchytu a samotného návratu na Zem, už jen vyřešení těchto problémů by byl nebetyčný problém.
Mohl by se ale vůz po návratu opětovně používat k jeho původnímu účelu? Tedy nikoliv k dobývání vesmíru, ale k jízdě po silnici? To je skutečnost, kterou se rozhodli do detailu prozkoumat kolegové z Gizmoda. Oslovili proto řadu odborníků, kteří ke zklamání nadšenců dali negativní odpověď. Vesmírný prostor je neskutečně nepřátelské místo a ani se nemusíme bavit o živých organismech. Také technika tam neskutečně trpí.
„Předpokládám, že pár věcí by bylo třeba vyměnit, pokud poslali do vesmíru auto tak, jak ho prodávali,“ uvedl astrofyzik Summer Ash. „Cokoliv vyrobené z gumy by pravděpodobně zmrzlo a popraskalo, neboť tyto díly by byly vystavené vakuu a kosmické zimě. Dle mého názoru by tak jistě potřebovaly vyměnit.“ Jen chladem ovšem problémy nekončí, dále tu totiž máme kosmické záření.
„To spolu s vysokou radiací z Van Allenova pásu by usmažily elektrické okruhy. Nešlo by samozřejmě o okamžitou záležitost, nicméně čím déle bude elektronika těmto vlivům vystavena, tím větší je pravděpodobnost, že elektronické komponenty budou zničeny.“ Raketa s Teslou přitom přímo do zmíněného Van Allenova pásu míří a prolétne jím.
Zdroje z NASA pak ještě dodávají, že své s kovovými částmi udělá nepravidelné zahřívání a ochlazování. Na straně přivrácené ke Slunci mohou teploty přerůstat 100 °C, ve stínu budou blízko absolutní nule (-273,15 °C). Pokud navíc z nějakého důvodu dojde k rotaci, dojde k rychlému střídání teplot v rozsahu stovek stupňů Celsia, což nesvědčí ničemu, natož na Zemi vyrobeným slitinám. Velmi rychle tak dojde k popraskání svarů a dílů samotných, stejně jako může dojít k chladovému svaření jednotlivých dílů k sobě. Na všem se pak mohou podepsat ještě větší či menší meteority.
Je tak velmi nepravděpodobné, že by Roadster fungoval jako auto. Jako artefakt by ale měl nedozírnou cenu. Muska to ovšem netrápí, ostatně s návratem vozu zpátky na Zem ani nepočítal. „Bude to v pořádku - je to ostatně ten poslední z problémů, kterým se zabývám. Tedy alespoň doufám, že vše bude v pořádku,“ dodal šéf Tesly a SpaceX. My jsme zvědavi, co selhalo při návratu centrálního stupně a jaký bude další vývoj v soukromé raketové technice a co to lidstvu umožní. Třeba se opravdu dožijeme návratu na Měsíc a návštěvy Marsu.
Je v podstatě škoda, že se Musk nevěnuje čistě této oblasti a ztrácí čas s automobily. Jejich výrobu pronásledují velké kvalitativní problémy i obrovské ztráty a je pozoruhodné, že přinejmenším v tom prvním ohledu je SpaceX na úplně jiné úrovni. O tom si ale detailněji můžeme povědět zase někdy příště...


















Tesla Roadster se již z kosmu nevrátí. Pokud by se tak ale stalo, nejspíše by již šlo jen o hromadu šrotu
Zdroj: Gizmodo
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Podívejte se, co musí vydržet nový supersport, aby ho pustili na silnice. Auto v rámci vývoje doslova utýrají
před 9 hodinamiÚplně poslední VW Golf GTI s manuální převodovkou se smutně v tichosti prodal u dealera v zapadákově
včeraBrutální silniční stíhačka od autora nejlepších ef-jedniček se dostala do rukou Stiga, zajel s ní nový rekord Top Gearu
2.4.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Vracející se Honda Prelude poprvé ukázala svůj interiér. Od pohledu je to zklamání, detaily ale potěší
před 5 hodinamiZájem Němců o elektromobily zůstává u dna, jejich nařizování odmítají úplně. Jsou si velmi dobře vědomi jejich nedostatků
před 6 hodinamiArabský majitel McLarenu spojil slavnou automobilku s dosud neznámým startupem, působí to jako zoufalý pokus o záchranu
před 8 hodinamiPodívejte se, co musí vydržet nový supersport, aby ho pustili na silnice. Auto v rámci vývoje doslova utýrají
před 9 hodinamiŠkoda Elroq RS je venku jako sice hezké, ale jinak naprosto zbytečné a nic neřešící 2,3tunové monstrum
před 11 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva