Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Co způsobilo těžkou nehodu One:1 na Ringu? Koenigsegg objasnil příčiny
21.7.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Byla to jedna z nejvážnějších nehod na Nordschleife v poslední době a jedna z nejdražších vůbec. I velké potíže ale mají někdy drobné příčiny.
Celý svět tento týden obletěly snímky havarovaného Koenigseggu One:1. Ten usilovně trénoval na Severní smyčce ve snaze pokořit rekord mezi silničních aut, po nehodě jsou ale další pokusy odloženy na neurčito. Dobrou a též už zmiňovanou zprávou je, že švédská automobilka vůz navzdory značnému poškození opraví či možná spíše znovu postaví. Pak se do Zeleného pekla chce vrátit, prozatím ale není jisté, zda se to podaří ještě letos, možné to ale stále je.
Vyjma ujištění, že jeden ze sedmi exemplářů jednoho z nejdražších a nejrychlejších supersportů na světě není kompletně zničen, Koenigsegg také objasnil příčinu nehody. K té došlo v pondělí 18. července v 16:30, tedy zhruba tři a půl hodiny poté, co odstartovaly testy automobilek. Telemetrie odhalila, že v rychlosti 170 km/h došlo ve Fuchsröhre k zablokování brzd na přední nápravě a vůz následně narazil ve 110 km/h v sekci Adenauer Forst do svodidel.
Kontakt vůz vymrštil do vzduchu, přičemž během následujícího 22 metrů dlouhého letu došlo k jeho otočení o 180 stupňů. Poté Koenigsegg One:1 dopadl na levé zadní kolo, došlo k aktivaci airbagů, uzavření palivové nádrže a aktivaci dalších bezpečnostních systémů přesně tak, jak byly všechny tyto technologie navrženy. Kvůli kontaktu karbonových panelů s výfukem došlo k menšímu požáru, ten však byl promptně uhašen řidičem, který vystoupil stále funkčními dveřmi.
Příčinou incidentu bylo selhání signálu senzoru ABS levého předního kola. Data přitom poukazují na fakt, že na palubní desce se sice rozsvítila varovná ikonka, nicméně řidič si jí nejspíše nevšiml. Závada se pak projevila v okamžiku, kdy vůz vstoupil do tzv. brzdné ABS zóny. Tím je myšleno prudké brzdění, při kterém je aktivováno ABS. Jelikož k tomu došlo až v nájezdu do Fuchsröhre, řidič selhání objevil krátce před nehodou.
Koenigsegg dodává, že jeho systém ABS je standardně nastaven tak, aby v případě potřeby zablokoval přední kola a zadní nechal protáčet. To brání roztočení vozu, který tak dále pokračuje v přímém směru. Stopy po pneumatikách na Ringu přitom dokazují, že i tento systém fungoval naprosto bez problémů. Značka si přitom vše ověřila na vlastní testovací trati, když deaktivovala senzor ABS - výsledky byly stejné jako na Ringu, jen bez následků.
Pokud přitom dojde k selhání ABS za normálních okolností, zákazník by měl po aktivaci varovné kontrolky zamířit do servisu. Nebude-li prudce brzdit, je vůz plně řiditelný a zcela bezpečný. U továrního Koenigseggu One:1 však došlo k nešťastné shodě okolností, jež vyústila v poškození panelů karoserie a předního i zadního pomocného rámu.
Monokokové šasí ale zůstalo netknuté, přičemž nedošlo ani k poškození motoru a převodovky. Zároveň nevyteklo palivo, olej či kapaliny hydraulických systémů, dveře šly bez problémů otevírat a zavírat a odnímatelná střecha byla v pořádku připevněna. I z tohoto důvodu automobilka dodává, že poničený exemplář půjde opravit, přičemž poznatky z nehody zapracuje do svého bezpečnostního systému.
Moderní vozy značky přitom počítají s technologií Active System Warning, která ve chvíli, kdy je detekován nějaký problém, rozsvítí varovnou kontrolku na palubní desce. Zároveň je nejvyšší rychlost vozu omezena na 100 km/h, přičemž k odblokování dojde až po odstranění závady. Selhání ABS se napříště stane součástí tohoto varovného systému, což napomůže zlepšení bezpečnosti aut Koenigseggu.
Závěrem pak automobilka dodává, že řidič po nehodě zamířil do nemocnice kvůli rutinním testům, nicméně ještě ve stejné odpoledne byl propuštěn. Značka mu přitom děkuje za urychlený zásah s hasicím přístrojem, díky čemuž nedošlo k většímu poškození vozu. Zároveň Koenigsegg oceňuje podporu veřejnosti, které se po nehodě dočkal.
Poslední snímky vozu pořízené těsně před nehodou
Koenigsegg zjistil, že za vážnou nehodou One:1 stálo selhání senzoru ABS levého předního kola
Vůz se tak v rychlosti 110 km/h dostal v sekci Adenauer Forst do kontaktu se svodidly, která jej vymrštila do vzduchu. Po 22 metrech dopadl na levé zadní kolo, s ohledem na fenomenální tuhost ale bude moci být opraven
Zdroj: Koenigsegg
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
- Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
včera - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024 - Kontroverzní Ferrari, které teď má i Leclerc, je dokonce horší než předchůdce, ač se pyšní slavným označením
18.11.2024
Nové na MotoForum.cz
- V Brně 2025 bez MotoE včera 17:00
- Vespa GTS 310: s nejvýkonnějším motorem včera 13:30
- Oficiální startovní listiny na rok 2025 včera 12:00
- Augusto Fernandez bude testovacím pilotem Yamaha MotoGP 20.11.2024
- Testu vévodil Alex Marquez 19.11.2024
Nejčtenější články
- Nové Ferrari za 90 milionů předvedlo svůj zvuk. I nuda je silné slovo, není slyšet prakticky vůbec
22.10.2024 - Nová Škoda Fabia RS existuje, akorát si tak neříká. Má 190 koní, koupit si ji bude moci jen stovka lidí
22.10.2024 - Druhé nejlevnější SUV Mercedesu láká jako ojeté ještě nižší cenou, už po pár letech ho trápí obří propady hodnoty
22.10.2024 - Sověti svého času neměli auta, se kterými by dobyli Sibiř, a tak přišli s těmito monstry, měla zcela unikátní techniku
22.10.2024 - Splňte plán, nebo zemřete: Šéf popsal, jak automobilky musí přestat prodávat auta, aby mohly dál prodávat auta
23.10.2024
Živá témata na fóru
- Politický koutek 11.21. 21:21 - Brus
- Policejní kontroly a měření 11.21. 18:24 - řidičBOB
- Rychlodotazy 11.21. 16:10 - audis
- Co se stalo, děje a chystá na Autoforum.cz 11.21. 09:19 - jerry
- Řidiči, co to mají v ruce... 11.20. 23:40 - AIvar
- Onboard videa 11.20. 22:57 - řidičBOB
- BMW Divize 11.20. 10:33 - pavproch
- Detektory policejních radarů 11.19. 20:36 - mafel