Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Škoda Vision S: to je jméno studie SUV Kodiaq, jedna taková už vznikla
28.1.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Mladoboleslavská novinka dorazí do Ženevy jako studie Vision S. Dostane techniku VW Tiguan a displej typu head-up. A možná i virtuální kokpit.
Jednou z nejočekávanějších automobilových novinek letošního roku je bezesporu, tedy alespoň v rámci českých luhů a hájů, Škoda Kodiaq. Toto jméno ponese produkční provedení vozu, které si ale premiéru odbude až před podzimem na autosalonu v Paříži. Na tom ženevském za pár týdnů uvidíme pouze koncept, který ale nebude zjišťovat, zda by o takový vůz někdo zájem měl nebo ne. Bude pouze lákat na to, co přijde a nebude to dělat se jménem onoho přerostlého „medvídqa”.
Studie bude odhalena pod názvem Vision S, což ve výsledku není až tak překvapivé. Mladoboleslavská automobilka totiž jménem „Vision“ značí veškeré koncepty, které nám v poslední době ukázala. Naposledy se tak přitom stalo v předloňském roce, kdy byla rovněž na výstavišti Palexpo odhalena studie Vision C, jinak také předzvěst Škody Superb. A předtím to byla třeba Škoda Vision D, pro změnu předzvěst pozdějšího Rapidu Spaceback.
Nyní tedy pro změnu budeme mít tu čest s koncepční verzí až sedmimístného SUV, které bude postaveno na základech Volkswagenu Tiguan. Škoda by ovšem dárcovský vůz měla překonat do délky i výšky, aby mohli s dostatečným prostorem pro hlavu i nohy počítat cestující ve všech třech řadách. Zda ale bude shodný také rozvor, to je prozatím záhadou, přeci jen modulární platforma MQB umožňuje v tomto směru značnou variabilitu.
Ze stejných skladů jako architektura budou pocházet také pohonné jednotky, kde benzinovým základem bude jedna-čtyřka TSI a vrcholem přeplňovaný dvoulitr. V případě dieselů se počítá s 1,6litrovým a dvoulitrovým objemem, výkonově tak bude pokryta škála od 150 do 220 koní. Počítat pak můžeme i s nízkou papírovou spotřebou, neboť standardem pokaždé bude systém start/stop a rekuperace brzdné energie.
Kromě toho bude Kodiaq vůbec prvním modelem mladoboleslavské značky, který bude k mání jako plug-in hybrid. V tomto směru převezme techniku Volkswagenů GTE, tedy již zmiňovanou jedna-čtyřku spárovanou s elektromotorem. Zatím však není jasné, zda půjde o novější verzi hybridního ústrojí (218 koní, 400 Nm), nebo tu starší (204 koní, 350 Nm). Normovaná spotřeba by však měla klesnout ke 2 l/100 km. Dalším prvenstvím pro Škodu bude přítomnost head-up displeje, u vyšších úrovní výbavy se dost možná dočkáme digitálního přístrojového štítu. Na další informace si ovšem musíme pár týdnů počkat.
Dnešní článek tím ale uzavřít nemusíme, protože ženevský koncept Škoda Vision S kupodivu nebude první studií takového jména, kterou svět pozná. O právě takto pojmenovaný vůz se v minulosti zasloužil designér Ludmil Slavkov a nejen ve virtuální rovině. Vznikl i zmenšený skutečný model a celkově se z jeho strany jedná o velmi profesionálně zpracovaný návrh.
Ačkoli nejde o dílo automobilky, úplný výstřel do tmy tato studie Vision S také není. Slavkov v minulosti působil tři roky u Škody, kde se věnoval hlavně interiérům, a to pod vedením Petera Olaha. Zda bude reálná studie mít něco společného s jeho návrhem, je otázkou. Spíše počítáme s tím, že automobilka se bude držet více u země a její pojetí bude mnohem bližší produkční verzi než designérské fantazii - na druhou stranu, mezi konceptem Vision C a sériovým Superbem také silná pojítka nejsou.
Dodat pak již můžeme pouze snímek, který Škoda aktuálně zveřejnila na svém profilu na Facebooku. Ten nakonec nevede k onomu SUV, nýbrž avizuje příchod nové roadshow Monte Carlo, která odstartuje na jaře a v jejímž rámci budete moci vyzkoušet stylové verze modelů Rapid, Rapid Spaceback, Fabia, Yeti a Citigo. Kromě toho je pak možné počítat také s celou řadou soutěží o hodnotné ceny, nikoliv však s Kodiaqem. A nám bylo divné, že se ona upoutávka s garáží objevila pouze na facebookovém profilu českého zastoupení Škody...
Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2016.












Pod názvem Vision S už jedna studie SUV Škody vznikla. Nepocházela od mladoboleslavské automobilky, její autor ale dříve u škodovky pracoval
Samotná značka jen nedávno ukázala na Facebooku upoutávku...
...ze které se nakonec vyklubala pozvánka na roadshow Monte Carlo
Více jsme si mohli prohlédnout kupříkladu nedávno na nových neoficiálních ilustracích, které mají být realitě velmi blízko
Starší ilustrace naznačovaly tu kurážnější, tu podobný styl
Budoucí variace ve stylu BMW X4 by mohla být vizuálně nehjzajímavější
Ilustrace a fotografie Škody Vision S: Ludmil Slavov
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nejnadějnější nováček letošní Formule 1 přelstil italské zákony, svůj víc jak 600koňový Mercedes může řídit okamžitě
včeraMercedes potichu změnil své ikonické logo, náhrada je smutným symbolem lacinosti, která stíhá celý obor
12.4.2025Dlouholetý šéfdesignér Škody teď pracuje pro Číňany. Tohle jsou první auta, která pro ně udělal
11.4.2025
Nové na MotoForum.cz
- Maverick Vinales potrestán včera 21:32
- Další trumf pro Marca Marqueze včera 19:58
- Vítězem Moto2 Aron Canet, 10. Filip Salač včera 17:55
- Souboj do posledního metru vyhrál Piqueras před dvěma Japonci včera 16:37
- Can Öncü zvítězil V Assenu, 18. Vostatek včera 15:50
Nejnovější články
EU je tu vážně pro lidi. Klidně zruší cla na čínská auta, stačí, když Číňané slíbí, že je tu nebudou prodávat moc levně
před 11 hodinamiToto jsou dnes nejžádanější ojetiny v Německu. Nakonec ukazují, jakým autům je lepší se vyhnout
včeraProdejní data ukazují, jak rychle se Číňané rozpínají v Evropě i po světě, to jen EU zase unikla podstata
včeraNěkdo najel se Škodou Superb přes 540 tisíc km za necelé čtyři roky, stvořil laciný sen českých šejdířů
včeraGM propouští lidi ze své nové fabriky na elektromobily, s investicí 50 miliard Kč ji přitom otevřel teprve před čtyřmi lety
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva