Home > Rubriky a sekce > Ostatní > Článek
Nové crash testy přinesly dva z nejhorších výsledků všech dob, padlo 0 a 1 hvězd
5.12.2018 | Petr Prokopec
Už jsme si tak nějak zvykli, že dnešní auta získávají v crash testech Euro NCAP nejlepší hodnocení. Ve dvou případech je to teď úplně jinak.
Na crash testy nových aut se zaměřujeme pravidelně, koneckonců bezpečnost je jednou z nejdůležitějších vlastností každého vozu. Není totiž ani tak podstatné, kolik koní máte pod kapotou či nakolik úsporný motor vlastně je, nýbrž to, zda se z cesty vrátíte domů v pořádku. Je přitom nutné dodat, že v tomto ohledu americký institut IIHS dělá mnohem lepší práci než evropská organizace Euro NCAP, kterou v poslední době zajímá spíše to, zda je daný vůz osazen elektronickými berličkami než jak tuhý je jeho skelet.
Svědčí o tom ostatně i tisková zpráva, která doprovází výsledky nového kola testů. Do toho zamířilo hned devět aut, my se v první vlně zaměříme jen na dva. Jak Fiat Panda, tak Jeep Wrangler totiž naši pozornost zaujali prachmizerným hodnocením. Za tím stojí celá řada faktorů, ovšem šéf organizace Michiel van Ratingen vyzdvihl jediný. „Je opravdu znepokojující, že v roce 2018 jde do prodeje zcela nový vůz, který nedisponuje automatickým brzděním a monitoringem jízdních pruhů,“ uvedl na adresu SUV.
Pro bruselskou organizaci jsou elektronické finesy opravdu stěžejní, ostatně přítomností minimálně jednoho ze dvou výše zmíněných systémů podmiňuje zisk pro marketingové oddělení výrobců podstatných pěti hvězd. Je přitom pravdou, že tyto technologie mohou kolizi zcela odvrátit či aspoň zredukovat její následky, většina lidí je ale stejně používá způsobem, který riziko nehody je zvyšuje, takže spolehnout se lze stejně vždy jen na tuhost skeletu.
Fiat a Jeep, tedy shodou okolností dva produkty koncernu FCA, se musí obejít bez elektronických systémů, za jejich prachmizernými výsledky ale nestojí jen to. Podívejme se tedy podrobně, co všechno jejich hodnocení strhává dolů.
Tip: Projděte si výsledky dalších crash testů Euro NCAP.
Stručný přehled výsledků posledních crash testů Euro NCAP




Fiat Panda
Panda je nejprodávanějším vozem Fiatu v Evropě. O to tristněji pak vyznívá výsledek, jehož toto supermini dosáhlo, je. Euro NCAP italskému prckovi nenadělilo ani jednu hvězdu, což se v historii organizace stalo teprve podruhé. Poprvé takový smutný verdikt přišel loni, a znovu byl u toho Fiat, i když s modelem Punto. Oba modely značky jsou samozřejmě již hezky dlouho zastaralé, to ale nelze brát jako omluvu. Fiat by tedy měl začít raději velmi rychle pracovat na nápravě, než dojde k neštěstí. S ohledem na aktuální možnosti značky se ale nezdá, že by nástupce mohl být za rohem.
S čím tedy můžete počítat, pokud majitelem Fiatu Panda jste či to zamýšlíte? V podstatě s velkými riziky, pokud dojde jak k čelnímu, tak k bočnímu nárazu. V prvém případě je špatná ochrana hrudníku, krku a hlavy, ve druhém pak hlavně hrudníku. Euro NCAP dokonce u testovací figuríny zjistilo, že v případě havárie by došlo na opravdu razantní kompresi žeber. Bez zlomenin byste tedy nevystoupili, a to šlo o simulaci nárazu pevnou překážkou. Napíchnutí na kůl raději ani neproběhlo, v takovém případě by Panda byla asi rozdělena na dva kusy.
Italové pak ostatně neposkytují zrovna dobrou ochranu dětem, bez ohledu na to, zda jde o šestileté či desetileté. V obou případech dochází na nadměrný tlak na hrudní partie, při bočním nárazu se k problémům přidává i ohrožení hlavy. Aby toho navíc nebylo málo, při usazení dětí do předního sedadla není pořádně jasné, zda je airbag deaktivován či nikoliv. Panda je tak na tom opravdu špatně, a to i v rámci řidičských asistentů, kde jediným prvkem je varování před nezapnutými bezpečnostními pásy. Ochrana chodců je tak jedinou oblastí, za kterou se Fiat až tak nemusí stydět.
Tabulka s klíčovými výsledky Fiatu Panda
Záběry s následky jednotlivých testů
Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Fiatu Panda na stránkách Euro NCAP.
Jeep Wrangler
Přesunout se můžeme k americkému SUV, které taktéž disponuje pouze varováním před nezapnutými pásy a manuálním rychlostním asistentem. Tím ale zapojení Jeepu končí. Pokud by přitom Euro NCAP vycházela se svým hodnocením pouze z této skutečnosti, jak ostatně zmíněná slova van Ratingena naznačují, pak bychom Wrangler jako pojízdnou rakev rozhodně nebrali. Ovšem vůz je na tom vlastně v mnoha ohledech hůře než Panda. Při čelním nárazu totiž došlo k narušení struktury, která by tak při vyšším tempu (testy probíhají v rychlosti 64 km/h) naprosto zkolabovala.
Pokud si uvědomíme, že se jedná o zcela novou generaci opravdu mohutného vozu, pak je toto zjištění hodně zarážející. Ve výsledku je totiž jedno, zda ke kolizi dojde celou přídí či pouze její částí - tak jako tak bude trpět posádka vpředu i vzadu. Tlak přitom vede hlavně směrem k hrudníku a nohám. Boční nárazy ale již Wrangler absolvoval v pořádku, na rozdíl od Fiatu se může pochlubit také lepší ochranou dětské posádky. I když zisk 69 procent je vlastně po Pandě druhým nejhorším výsledkem tohoto kola a jako takový tedy rovněž není hodnocením, před kterým je třeba smeknout.
Lépe než Ital je pak na tom Američan i v případě ochrany chodců, což je při pohledu na oblé partie Fiatu a hrany Jeepu překvapivé. Nicméně střet s Wranglerem zanechá menší následky na vaší pánvi, nohách i hlavě, samozřejmě při zachování stejné rychlosti. O berličkách pak již řeč byla, v tomto ohledu je na tom SUV jen o trochu lépe než supermini. Musíme přitom uznat, že s ohledem na rozdíly v ceně se Jeep mohl přeci jen o trochu více snažit a udělat třeba z autonomních brzd součást standardní výbavy. Přeci jen značka takovou technologii k dispozici má a ne každý bude Wrangler používat pouze v neprostupných oblastech daleko do civilizace. Nestalo se tak ale, nad rozlitým mlékem a pouhou jednou hvězdou tak musí automobilka hořekovat sama.
Tabulka s klíčovými výsledky Jeepu Wrangler
Záběry s následky jednotlivých testů
Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Jeepu Wrangler na stránkách Euro NCAP.
Bleskovky
BMW M2 vyzvalo na souboj stejně drahý Chevrolet Corvette, nad letištěm je dodnes slyšet řev litující té troufalosti
před 2 hodinamiNové Mini má ten nejstupidnější možný volič řazení, ukazuje naprostou nesoudnost těch, kteří dnes vymýšlí auta
včeraFaceliftované Porsche 911 Turbo S natočili na okruhu zřejmě s hybridním pohonem, za jeho zvuk by se už i vysavač styděl
24.4.2025
Nové na MotoForum.cz
- Indian Challenger Elite a Pursuit Elite 2025: exkluzivní cestování 12:50
- Vítězem v Jerezu Alex Marquez, Marc Marquez po crashi 12. včera 14:44
- Vítězem Moto2 Gonzalez před Baltusem a Agiusem, 10. Salač včera 12:56
- Prvním dnešním vítězem v Jerezu se stal Rueda včera 11:37
- Brian Uriarte a Carter Thompson vyhráli RBRC v Jerezu včera 10:35
Nejčtenější články
Někdo najel s nezničitelným Mercedesem 1,4 milionu km a prodává ho dál, pro současný Mercedes je to hořká pilulka
28.3.2025Japonci znovu staví legendární americké muscle cary z levné Hondy Civic, teď dokonce i v její nejúspornější verzi
28.3.2025Peugeot nedokáže rozprodat ani 14 elektrických 308 na celém kontinentu, auto nechce prakticky nikdo
28.3.2025Jeden z mála lidí, kteří mohou k Michaelu Schumacherovi, popsal „velmi smutný” stav, ve kterém se legenda F1 nachází
28.3.2025Němci se Švýcary vyvinuli revoluční bezemisní spalovací motor. Neměla by spíš tohle být budoucnost?
28.3.2025
Živá témata na fóru
- Táhneme na Brusel 04.28. 13:35 - Zajda
- VZKAZY 04.28. 12:11 - Brus
- Jednostopé okénko 04.28. 09:28 - abgx1
- Onboard videa 04.27. 15:24 - brnenska.odchytova
- Cyklistické vlákno 04.27. 15:20 - pavproch
- Fiat a vše kolem nich 04.26. 22:46 - petr_riha
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 04.26. 22:41 - petr_riha
- S větrem ve vlasech.... 04.25. 14:50 - pavproch