Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Ve zkrachovalé továrně ruského ZiLu dodnes stojí nová, nikdy nejetá auta
28.1.2019 | Petr Prokopec
Asi jen v Rusku je možné pomýšlet na koupi celé řady nových náklaďáků, které se ovšem už léta nevyrábějí. Přesně takové dodnes skrývá továrna zkrachovalého ZiLu v Moskvě.
Automobilka ZiL byla založena již v roce 1916, tedy ještě za carského Ruska. Původně se očekávalo, že zhruba šest tisíc dělníků začne s prací prakticky okamžitě, nicméně kvůli výstřelu Aurory vzaly plány za své. Bylo tedy třeba vyčkat dlouhých osm let, než byl vyroben vůbec první vůz. Jakkoliv se ovšem po většinu své existence těšila přízni vládnoucích papalášů, kvůli kterým dokonce vznikly na dálnicích tzv. ZiL-pruhy, do nichž plebs neměl přístup, před bankrotem jí to nakonec neochránilo.
Značka se do problémů dostala hlavně po 1. lednu 2013, kdy ruská legislativa začala požadovat plnění emisní normy Euro 4. Něco takového si ZiL již nemohl dovolit splnit, do důchodu ale automobilka možná i překvapivě příliš nepospíchala. Jakkoliv totiž výrobu většiny svých aut ukončila v roce 2012, některé vozy řady 5301 byly smontovány až o dva roky později. Pod kapotou přitom měly pohonné jednotky, které se v podstatě v Rusku již nemohly prodávat.
Člověk by čekal, že tahle auta mají dávno své majitele, nebo byla využita jako jako zdroj náhradních dílů. Jenže nic z toho se nestalo a hotová, nikdy nepoužitá auta stojí na pozemcích továrny až do dnešního dne.
Dozvídáme se o tom díky prodeji posledních devíti kusů právě modelu 5301, které byly nabídnuty na internetu. I léta po svém vzniku mají nulový nájezd a vybírat si můžete hned z několika variant. Nechybí mezi nimi klasická dodávka, náklaďák se sklápěcí korbou, jeřáb a dokonce i autobus pro 19 cestujících. Ve všech případech svou práci odvádí diesel se 130 koňmi, který povětšinou pracuje s 3 350 kily.
Veškeré vozy se po stránce cenové pohybují mezi 740 a 850 tisíci rubly (cca 256 200 až 294 300 Kč), výjimkou je onen jeřáb, za který si prodávající účtuje dva miliony rublů (692 400 Kč). Ani v jednom případě tedy nemluvíme o drastické sumě, navíc v Rusku je pořád možné skoro vše, proto jistě nebude problémem ani přihláška do silničního provozu.
My pak jen můžeme zmínit, že ZiL začal s vývojem vozu v roce 1992, kdy využil mnoha stávajících i nakoupených komponentů. Mezi ty druhé patřilo i šasí z Mercedesu T2, jenž se poprvé ukázal na montážních linkách v roce 1967. Rusové následně v letech 1994 až 1995 vyrukovali s 200 předprodukčními vozy, z nichž všechny stály na německé architektuře. Jakmile však o rok později odstartovala sériová výroba, bylo již šasí ruského původu.
Nejde přitom o jedinou zajímavost, ta další je spojena s názvem. ZiL totiž použil nesprávné označení, neboť pětka na začátku je v Rusku určena pro nákladní vozy s nosností 14 až 20 tun. Do něčeho takového má ale model 5301 daleko, pobrat totiž dokáže maximálně 3 450 kilogramů. Správně by tedy jeho název měl začínat trojkou. Nicméně homologační proces byl časově i finančně náročný, Rusové proto novinku „přihlásili“ na dokumenty větších aut.
Tato chyba nebyla již nikdy opravena, a to ani ve chvílích, kdy dorazily verze se třemi nápravami či pohonem všech kol. Ty ovšem na prodej nejsou, místo toho je možné vždy počítat jen se dvounápravovými předokolkami. Prohlédnout si je přitom můžete na původní adrese značky, tedy v Moskvě. Většina budov ale již byla srovnána se zemí, na místě totiž vzniká nový rezidenční projekt. Se ZiLem je tedy definitivně konec, oněch devět kusů je tak posledním smutným mementem.
Rusové i pět let po konci značky ZiL prodávají model 5301...
...posledních devět kusů je k mání na původní moskevské adrese značky, kde vzniká nový rezidenční komplex
ZiL-5301 byl k mání v celé řadě variací
Zdroj: Avito
Bleskovky
- Charles Leclerc s Carlosem Sainzem si vyzkoušeli nové 1200koňové Ferrari, jejich chvála jistě překvapí
22.11.2024 - Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
21.11.2024 - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024
Nejčtenější články
- Šéf Fordu už půl roku jezdí čínským autem a říká, že je fantastické. „Nechci se ho vzdát,” praví
24.10.2024 - Audi potichu zbavilo dieselovou S6 falešných výfuků ještě před jejím skonem, náhrada je snad ještě horší
24.10.2024 - Marketingový šéf VW a autor sloganu Das Auto to asi přehnal s propagací Phaetonu, vyhostili ho z Číny po testu na drogy
24.10.2024 - Britové srovnali dvě vrcholná sportovní Audi sázející na úplně jiné koncepce. Vyhrál papírový outsider ze staré školy
24.10.2024 - Přímo Aston Martin prodává čtyři ze svých nejúžasnějších moderních aut, z jejich ceny se vám protočí panenky
24.10.2024
Tiskové zprávy
- MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva - Mio MiVue 886 WiFi GPS autokamera s 4K rozlišením a upozorněním na měřené úseky
tisková zpráva