Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Toto sovětské monstrum mělo být králem sněhu, i díky zvláštnímu pohonu 6x6
29.8.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
ZiL-132 měl unikátní systém pohonu kol, benzínový 7,0l osmiválec a natáčecí přední i zadní kola. Jeho cíl byl jediný - odvézt cokoli, kamkoli.
Terénním vozem se dá jezdit tam, kde není asfalt. Ovšem na sněhu mívají problémy i offroady, zejména pokud je toho sněhu hodně. Jako třeba v Rusku, resp. v Sovětském svazu, kde jsou v zimě nejspolehlivějším způsobem přepravy lyže. Nebo aspoň byly koncem 50. let minulého století, kdy začal vývoj ZiLu-132, šestikolého náklaďáku, který by zvládal bohatou sněhovou nadílku bez problémů a lépe než starší, ale podobně koncipovaný ZiL-157P.
V roce 1960 se tedy představil vůz o šesti kolech, z nichž ta přední a zadní byla natáčecí a všechna byla poháněná. Výkon na ně proudil ze sedmilitrového benzínového osmiválce ZiL-375, který dával 180 koní a 466 Nm, přes manuální pětikvalt ze ZiLu-E130 s výstupem pro pohon navijáku, dvoustupňovou redukční převodovku s poměry 1,44:1 a 2,44:1, rozvodovku a pochopitelně hřídele. Rozvodovka ale neměla výstupy pro přední a zadní nápravu, nýbrž pro levou a pravou půlku auta.
Byla umístěna mezi prostřední a zadní nápravou a na přední kola síla putovala přes prostřední kola. Zní to docela složitě; jak to vypadalo, ukáže také schéma mezi fotografiemi níže. Klíčovou součástí rozvodovky byly také diferenciály; fungovaly v podstatě jako běžné diferenciály, jen nebyly na nápravách mezi koly, ale u rozvodovky, čímž byly unikátní.
Speciální konstrukce byl také rám vozu, i když na první pohled by člověk odhadoval příbuznost se ZiLem-131. Zespod byl vůz krytý 2,5 mm tlustým ocelovým plechem, který chránil mechaniku před poškozením a jehož části se daly odšroubovat, aby se vůz dal servisovat. Rám samotný tvořily křížové příčníky a byly doplněny ještě výztuhami u přední, prostřední a zadní nápravy. Světlá výška byla úctyhodných 58 cm.
Trochu ji ovlivňovaly pneumatiky, které byly pro tenhle vůz klíčové. Prvně byly nainstalovány gumy o šířce 16" (cca 405 mm) na kola o průměru 20", později vůz dostal gumy o šíři 18" (cca 455 mm) na kolech o průměru 24". Bylo ale možné také použití balonových pneumatik o šíři 84 cm, které vidíme mezi fotkami a které vozu dodávají opravdu neobvyklý vzhled. S nimi byl nejtěžší, pohotovostní hmotnost byla téměř 7,4 tuny. Délka 7,1 m zůstávala pořád stejná. Posilovač řízení tu byl od začátku, což jistě testovací řidiči ocenili.
Vizuální podobnost se ZiLem-131 má na svědomí kabina, která byla převzata bez velkých změn i s jednotkou topení. Upravit bylo samozřejmě nutno ovládací prvky, protože vůz dostal tehdy zcela unikátní - a i dnes poměrně neobvyklý - systém, který umožňoval z místa řidiče zjistit a změnit tlak v pneumatikách. A dokonce bylo možno upravit tlak na levé půlce vozu jinak než na pravé.
Testování bylo prováděno v oblasti kousek od Leningradu, dnešního Sankt Petěrburgu. Vůz jezdil po silnicích, po terénu a samozřejmě také po sněhu. Na asfaltu byla pozorována velká ztráta stability v rychlostech nad 50 km/h; maximálka vozu byla 67 km/h, z kopce i 70, ale stabilní byl vůz při jízdě právě do padesátky. Na nezpevněných cestách byla stabilita nejlepší okolo 60 km/h.
Klíčové ale byly schopnosti jízdy v zasněženém terénu. S normálními, nikoliv balonovými pneumatikami vůz bez sebemenších problémů překonával prachový sníh hluboký až 70 cm, s hloubkou 80 cm už měl problémy. Nájezdové úhly byly vynikající a vůz neměl problém vyjet zasněžený svah o sklonu 28°. Na balonových pneumatikách to bylo podobné, ZiL-132 nedokázal jet po sněhu, jako některé jiné, modernější ruské „všudychody”. Tlak v pneumatikách sice byl nízký, takže se vůz nebořil úplně, ale vzduchu tu bylo co do objemu málo a na jízdu po sněhu či dokonce po vodní hladině to nestačilo.
ZiL-132 byl postupně vylepšován, v roce 1962 dostal např. odolnější kardany nebo automatickou převodovku z náklaďáku ZiL-135E. Také se experimentovalo s tuhostí rámu kvůli stability na asfaltu a použití různých pneumatik je popsáno i výše. Měnily se i nástavby, na některých fotkách vidíme skříň, jinde klasickou otevřenou korbu. Měl ale nevýhody - méně zkušení řidiči měli problém ho zvládnout a ve vyšších rychlostech byl prý extrémně nedotáčivý.
Do dnešní doby se bohužel nedochoval jediný, protože v roce 1962 se při testování uvolnila hadice posilovače řízení a jeho hořlavá kapalina začala stříkat na motor, což mělo za výsledek požár. V následujících letech se objevily ještě další pokusy o šestikolky, ovšem byly řešeny jinak; některé třeba měly být určeny pro farmáře, zatímco ZiL-132 měl být spíš armádním vozidlem, jiné zase měly být obojživelné. ZiL-132 ale do výroby nikdy nevstoupil, ani pro armádu, ani pro civilní využití.
ZiL-132 měl být vozem pro zdolávání hlubokého sněhu. A s obřími koly i pohonem 6x6 vypadá v tomto odhodlání více než přesvědčivě
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
- Prý poslední spalovací Alfa Romeo se předvedla při akceleraci na 333 km/h, je to ještě smutnější podívaná, než by vás napadlo
před 3 hodinami - Charles Leclerc s Carlosem Sainzem si vyzkoušeli nové 1200koňové Ferrari, jejich chvála jistě překvapí
22.11.2024 - Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
21.11.2024
Nové na MotoForum.cz
- WorldSSP 2025: Stále ještě 3 volná místa včera 20:00
- Zajímavá čísla WorldSBK 2024 23.11.2024
- Testy Moto2- a Moto3- v Jerezu 2. den 22.11.2024
- Testy Moto2- a Moto3- v Jerezu 1. den 21.11.2024
- V Brně 2025 bez MotoE 21.11.2024
Nejnovější články
- Nový vrchol sportovních silničních Porsche je tak brutální extrém, že mu sebrali i zadní okno
včera - Expertka vysvětlila, proč automobilky musí vracet tlačítka do kabin. „Dotyková mánie” je prý u konce, dochází na „přetlačítkování”
včera - Levně k mání je sen odpůrců moderny. Dodnes nejeté auto má obří motor bez výkonu, volant bez airbagu a elektrická okna jako vrchol komfortu
včera - Mercedes pracuje na konci kotoučových brzd, jak je známe, nové řešení by vydrželo až 15 let a 300 tisíc km
včera - Obyčejná Honda předělaná na drsný muscle car Dodge se začíná prodávat, většina zájemců ale ostrouhá
včera
Tiskové zprávy
- MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva - Mio MiVue 886 WiFi GPS autokamera s 4K rozlišením a upozorněním na měřené úseky
tisková zpráva