Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Takhle se dnes servisuje kdysi nejrychlejší auto světa, už fuška se spojkou ohromí
20.12.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Je starý 25 let, mnoho přemožitelů ale dodnes nenašel. I proto je tak ceněný, i proto je třeba jej neustále udržovat fit. Toto je extrémní servis McLarenu F1.
McLaren F1 je jednou z největších automobilových legend. Jeho výroba odstartovala v roce 1992 a skončila o šest let později, takže se může zdát nelogické, že se nám britská automobilka právě teď rozhodla přiblížit, jak probíhá jeho servis. A o mnoho logičtější se nezdá ani to, že se firma právě teď rozhodla otevřít nové servisní zázemí zaměřené jen na tento model. Však vzniklo pouhých 106 exemplářů, a to musíme dohromady počítat silniční i závodní verze - těch striktně silničních byly jen desítky.
Pokud jste ale četli náš nedávný článek o tom, jak tento vůz dokáže ruinovat i bohaté, krok britské automobilky snadno pochopíte. O tohle auto je třeba se starat tak moc a tak draze, že se firmě prostě vyplatí i dnes zakládat nová servisní centra pro pár vozů na každém kontinentu.
„Každoroční servis zahrnuje pedantskou prohlídku vozidla, jejíž součástí je i výměna veškerých kapalin, filtrů a stěračů. V rámci servisu dojde i na 'rozcvičku' vozu na uzavřeném testovacím okruhu či na letišti, aby mohlo být dosaženo vysokých rychlostí a byl naplno prozkoumán aktuální potenciál vozu,“ uvádí McLaren. A dodává, že každým druhým rokem jsou měněny také brzdy, klimatizace či chladicí kapalina a každých pět let musí být vyměněna i palivová nádrž, kvůli čemuž je třeba vyjmout z vozu motor.
Kromě samotné náročnosti servisu jsou navíc zapotřebí také unikátní postupy, stejně jako sada nářadí na opravu. Tím přitom středisko značky v Pennsylvánii, které je provozováno pod hlavičkou autorizovaného dealerství McLaren Philadelphia, disponuje. Stejně tak má k dispozici i Kevina Hinese, jediného proškoleného technika v celé Severní Americe, který je oprávněn na vozech F1 pracovat. Jak přitom sám uvádí, jde sice o práci snů, ale setsakra náročnou.
„Seznam pomůcek, jenž jsou potřeba třeba k výměně spojky, zahrnuje i granitovou destičku. F1 používá vícelamelovou spojku a setrvačník o malém průměru, který má vyměnitelný třecí povrch. Aby přitom bylo zabráněno chvění spojky, musí být nový třecí povrch tak rovnoměrný, že na celé ploše lze naměřit rozdíl méně než pěti setin milimetru. Aby toho bylo dosaženo, je třeba otočný indikátor se zcela rovným povrchem, na kterém je setrvačník roztočen,“ říká Hines.
Jak je tedy evidentní, rozhodně nejde o nic jednoduchého. To pak ostatně nebyla ani logistika, s jakou se museli američtí majitelé McLarenu F1 v případě servisu potýkat. Jak totiž dodává šéf severoamerické divize značky Tony Joseph, zapotřebí bylo vůz odeslat do Velké Británie a následně zajistit opětovný převoz zpět do Států. Kvůli tomu byli majitelé poměrně dlouhou dobu bez klenotu své sbírky, navíc se museli obávat poškození při pŕevozu - nově je ale tento čas výrazně zredukován a rizika jsou citelně menší.
Stejně tak ostatně došlo také na modernizaci jistých úkonů, zejména pak na ty, jenž souvisely s dnes již taktéž legendárním unikátním laptopem Compaq z doby vzniku vozu. Ten byl po dlouhou dobu jedinou možností, jak se mohli technici dostat k řídicí jednotce. Nyní ovšem McLaren používá modernější počítač užívající běžného operačního systému Windows. To ovšem neznamená, že by Kevin Hines původním laptopem taktéž nedisponoval. Má jej prý jako zálohu.
Více vám obzory rozšíří fotografie, přičemž za nás můžeme dodat, že Hinesovi i přes náročnost veškerých prací vlastně tak trochu závidíme. Za „hrabání se“ v jednom z nejexkluzivnějších a nejrychlejších aut planety by totiž řada lidí platila, než aby si nechávala platit. A Hines za to špatně placen jistě nebude...
















Takto se dnes servisuje legendární McLaren F1. Automobilka kvůli tomu otevřela v Pennsylvánii nové servisní středisko specializované jen na tento model -na první pohled nelogický krok dává velký smysl
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Brutální silniční stíhačka od autora nejlepších ef-jedniček se dostala do rukou Stiga, zajel s ní nový rekord Top Gearu
včera (3)Řízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
1.4.2025 (3)Hybridní Porsche 911 je znovu zdrojem zklamání, v klání s tuctovějším BMW neexcelovalo ani v tom, v čem mělo
31.3.2025 (4)
Nejčtenější články
Žháři ničí Tesle dealerství, auta i nabíječky. Muskovo chování vypadá jako nová záminka pro totéž, co dělali dřív
5.3.2025Nové Audi A6 je venku a budí hromadu rozpaků: Jménem, vzhledem, technikou i znovu pochybným interiérem
5.3.2025Nové Škodě Enyaq v úplném základu chybí baterka, lak, světa i izolace proti hluku. Přesto není levná
5.3.2025Audi si v reklamě začalo utahovat z Mercedesu, ten mu to vrátil. Nakonec oba konkurenty uzemnilo BMW
5.3.2025Číňané oznámili, že svá Porsche a Ferrari za cenu škodovek nabídnou po celém světě. Teprve teď se Evropa musí bát
5.3.2025
Živá témata na fóru
- Politický koutek 04.03. 09:22 - jerry
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 04.03. 07:34 - řidičBOB
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 04.03. 00:23 - Kavis
- Onboard videa 04.02. 17:28 - řidičBOB
- Chlubítko univerzální 04.02. 17:12 - pavproch
- Rychlodotazy 04.02. 17:01 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 04.02. 11:51 - Předseda
- Řidiči, co to mají v ruce... 04.02. 08:10 - řidičBOB