Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Největší terénní náklaďák všech dob měl nádrž na 2 120 litrů nafty, vznikly jen dva
11.9.2019 | Mirek Mazal
Monstrum mezi monstry bylo postaveno už před několika dekádami, přesto dosud nemá ve světě konkurenci. V terénu jej dokázala zastavit jediná věc.
Ruská federace je největším státem světa, svoji plochou zabírá velkou část východní Evropy a skoro celou severní Asii. Navzdory velké rozloze je většina klimatických a půdních podmínek nevhodná k zemědělství, a tak je ekonomika do značné míry závislá na těžbě přírodních zdrojů. Potíž je, že většina civilizace je soustředěna na východě země, zatímco severovýchod slouží jako zdroj surovin.
Tenhle kout Ruska je dosti nehostinný, většina Sibiře je pokryta tajgou či tundrou s mokřady, sever pak sužují arktické mrazy. V takových podmínkách v podstatě není možné vybudovat dostatečnou infrastrukturu a největší naleziště bývají vzdálená i stovky kilometrů od prvního většího města. Abyste na taková místa - a z takových míst - dostali, co potřebujete, musíte mít techniku, která těžko najde své opodstatnění kdekoli jinde na světě.
Právě proto se v Rusku a někdejší SSSR vždy stavěla a staví nevídaná monstra, která dovolí pohyb po odlehlých místech i s těžkou technikou či jiným nákladem. Tato auta musí vydržet vše a ještě mají za úkol dopravit potřebný náklad s posádkou. Vznikla jich řada, jedno ale muselo být tím úplně největším a právě to teď máme před sebou. Jde o obrovský pásový stavební dopravník nazvaný Jamal CSA 701, nesl tedy stejné jméno jako jedna moderní Tatra. A pozoruhodný je i tím, že vyvinutý a postavený byl nejen sovětskými techniky, ale jeho vzniku přispěli také technici z „kapitalistické Kanady”.
V 80. letech vyvrcholilo napětí mezi Západem a Východem, obě strany začaly uvažovat konstruktivněji a závody ve zbrojení byly omezeny. Právě v tomto období vznikl Jamal, společný projekt SSSR a firmy Formost z kanadského Calgary. Těžký přepravník měl na místo určení dopravovat objemný náklad o hmotnosti až 70 tun pro údržbu infrastruktury v mokřadech a zasněžených oblastech. Na korbu musel dokázat naložit základny jeřábů, vrtů, vešly se celé bagry a buldozery.
Vznikl tak jedinečný „pásák”, který se skládá ze dvou nezávislých dvojic pásů a připojené nákladní plošiny. Velká a pohodlná kabina je umístěna v přední části této plošiny, z hlavního motoru vede autonomní zdroj tepla. Místo pro cestující je vybaveno systémem pro přežití v extrémních podmínkách. Za kabinou se nachází motorový prostor s dieselovým motorem V8 o výkonu 526 kW (715 koní) a navijákem.
Naftový agregát navzdory svém u výkonu rozpumpuje obra v terénu k maximální rychlostí jen 15 km/h, o maximálku tu pochopitelně nejde. Přepravník nezastaví v terénu nic snadno definovatelného, s jedinou výjimkou - nedokáže překonat hlubokou vodu, protože ho nikdo nenaučil plavat. Zvládne ovšem přebrodit hloubku 2,6 metru, což není zase tak málo - až skoro třímetrová hladina pro něj znamená konec.
Palivová nádrž je obří jako auto samo, má objem 2 120 litrů. V běžném autě byste s takovým kvantem ujeli asi 35 tisíc kilometrů a vydrželo by vám snadno na dva nebo tři roky, tady to taková sláva není - cestou necestou ujede Jamal bez doplňování paliva jen asi 750 km, a to pouze ve středně těžkém terénu. Celkové rozměry tohoto jedinečného stroje jsou stejně impozantní jako jeho vzhled - na délku měří 20 metrů, na šířku 4,7 metru, na výšku 4,5 metru a jeh světlá výška činí 0,5 metru. Délka ložné plochy je 12,5 metru. Člověk vedle něj vypadá jako mravenec, však se podívejte na tu velikost.
Přes jistě obrovské úsilí vložené do konstrukce tohoto monstra byly postaveny jen dva exempláře Jamalu a byť neznáme cenu jediného z nich, musela být jistě enormní. Reálného nasazení se ale tyto stroje dočkaly na ropných a plynových polích Sibiře, kde si odkroutily své. Konec sovětské éry znamenal pro další rozvoj tohoto projektu stopku a postupný přesun pozornosti k menším strojům podobného ražení. Jamal CSA 701 tak dodnes zůstává pozoruhodnou tečkou za neméně pozoruhodnou érou sovětských dopravních monster - podobný vůz se už dnes zřejmě nikdo nebude ani pokoušet dostat do sériové výroby.
Sověti společně s kanadskou firmou Formost postavili tento pojízdný kolos. Celkem vznikly jen dva kusy a oba sloužily na ropných a plynových polích na Sibiři
Zdroj: Gabriel Gore@Youtube
Bleskovky
- Charles Leclerc s Carlosem Sainzem si vyzkoušeli nové 1200koňové Ferrari, jejich chvála jistě překvapí
22.11.2024 - Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
21.11.2024 - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024
Nové na MotoForum.cz
- WorldSSP 2025: Stále je 5 volných míst 10:58
- Zajímavá čísla WorldSBK 2024 včera 11:30
- Testy Moto2- a Moto3- v Jerezu 2. den 22.11.2024
- Testy Moto2- a Moto3- v Jerezu 1. den 21.11.2024
- V Brně 2025 bez MotoE 21.11.2024
Nejnovější články
- GM znovu propouští, padáka dostalo 1 000 zaměstnanců. Prý chce mít v týmu jen ty správné lidi
před hodinou - Automobilky předem prosí Trumpa, aby nerušil dotace na elektrická auta, tomu se říká zoufalství
před 3 hodinami - Britové vyzkoušeli Škodu Octavia Combi RS po faceliftu. A narazili jen na problém, který trápí pouze je
před 4 hodinami - Porsche říká, že Macan bude jeho nejprodávanějším autem i s elektrickým pohonem. Počkáme si na to
před 6 hodinami - Venku je nový Jaguar, po kterém zase zatoužíte, má motor 5,6 V12 a manuální převodovku
včera
Živá témata na fóru
- Onboard videa 11.24. 10:52 - brnenska.odchytova
- Řidiči, co to mají v ruce... 11.24. 10:11 - řidičBOB
- Mercedes - auto pro masy 11.24. 08:24 - Brus
- Výběr grafické karty do počítače 11.23. 22:32 - mattonecz
- Toyota obecně 11.23. 14:33 - M.Z.
- Pneu koutek 11.22. 15:11 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 11.22. 13:40 - pavproch
- Co se stalo, děje a chystá na Autoforum.cz 11.22. 10:55 - denis