Podívejte se na nová zařízení pro policii umožňující zastavit podezřelé prchající v autech (videa)

Česká policie nám minulý týden předvedla, jak jedoucí auto rozhodně nezastavovat. Jaké existují lepší možnosti? Tyhle by mohly být jedněmi z nich.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Podívejte se na nová zařízení pro policii umožňující zastavit podezřelé prchající v autech (videa)

10.3.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Podívejte se na nová zařízení pro policii umožňující zastavit podezřelé prchající v autech (videa)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Česká policie nám minulý týden předvedla, jak jedoucí auto rozhodně nezastavovat. Jaké existují lepší možnosti? Tyhle by mohly být jedněmi z nich.

Případ z minulého pátku, kdy policie při dálniční honičce zabila dalšího člověka, rozvířil zapálenou debatu na téma „jak zastavit člověka prchajícího v autě”. My jsme k tomu své řekli - v daném specifickém případě, který, s notnou dávkou cynismu připomínal řešení žádosti o sundání kočky ze stromu ve filmové Policejní akademii, stačilo málo. Buď nedělat vůbec nic, nebo dotyčného tiše následovat a při vhodné příležitosti jej předat do rukou jeho otce.

Jsou tu ale i poněkud komplikovanější případy, kdy je podezřelé z toho či onoho důvodu nutné co nejdříve zastavit. Také v těch se dá postupovat různě, zaujaly nás ale dvě novinky arizonské firmy Pacific Scientific, které byly americké policii, shodou okolností, představeny tento týden. Ani ty nejsou dokonalé, posouvají ovšem dále už známá řešení a jsou rozhodně bezpečnější než pokus o zablokování dálnice hradbou aut s nicnetušícími řidiči.

První se jmenuje poněkud násilně, Pit-BUL s pozitivněji znějícím přídomkem „Non-Lethal Vehicle Arresting Device”, tedy zařízení zastavující vozidlo bez smrtelných následků. Ona zkratka BUL značí „Ballistic Undercarriage Lanyard”, volně přeloženo „balistická past pro podvozek”, a vcelku jasně říká, o co tu jde. Zařízení je v podstatě příčným prahem, který skrývá síť, jenž se v případě potřeby přichytí za kola auta, které jej přejede, vcelku rychle jej zbrzdí a zamezí mu v dalším pohybu. To zní celkem efektivně, ale je to velký příčný práh a ten se pro nahodilé akce v terénu nehodí, jeho smyslem je ochrana třeba vojenských základen.

Druhá novinka si říká Nighthawk a má právě mobilní využití. Jde v podstatě o klasický „spike strip”, tedy pás s hřeby, který v Americe občas natahují přes cestu, když chtějí zastavit jedoucí auto. I to je celkem osvědčené řešení, má ale jednu podstatnou nevýhodu - musíte jej rozbalit pokud možno co nejdříve před prchajícím vozem a pak jej také rychle odstranit, jinak riskujete podobný masakr jako minulý pátek na D1. A právě tohle Nighthawk umí pomoci řešit.

Video vám ukáže, že pro policii v podstatě stačí ponechat malou bedýnku s ním u kraje silnice a počkat na správný moment pro jeho vystřelení do cesty. Jakmile je „to správné” auto spatřeno, past je možné nastražit během času kratšího než 2 sekundy a podobně rychle ji odstranit. Dálkově, bez rizika pro policii i - v případě správného načasování - pro ostatní řidiče.

Ani s použitím těchto metod není riziko podobných zásahů nulové, je ale rozhodně menší než divoké honičky v provozu zakončené pokusem o zastavení silniční kontrolou. Žádný technický prostředek ovšem nenahradí nutnost při jeho použití myslet, o čemž po zmíněném případu z minulého nejsme přesvědčeni, že česká policie vůbec dokáže. A tak ji raději nebudeme doporučovat žádné zámořské nákupy, i chytré systémy jde použít hloupými způsoby...

Zdroj: Pacific Scientific přes Autoblog

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.