Michael Schumacher s manuálem v ruce drtí Monzu 1992. Z 26. místa jde až na 3. (onboard video)

Svět v posledních dnech vzpomíná na Ayrtona Sennu, od jehož tragické smrti letos uplynulo 20 let. Je tu ale ještě jedna legenda, kterou stihl podobný osud.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Michael Schumacher s manuálem v ruce drtí Monzu 1992. Z 26. místa jde až na 3. (onboard video)

8.5.2014 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Michael Schumacher s manuálem v ruce drtí Monzu 1992. Z 26. místa jde až na 3. (onboard video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Svět v posledních dnech vzpomíná na Ayrtona Sennu, od jehož tragické smrti letos uplynulo 20 let. Je tu ale ještě jedna legenda, kterou stihl podobný osud.

Ayrton Senna byl nepochybně špičkový pilot Formule 1 a do zapomnění by neupadl, ani kdyby nezemřel. Připusťme ale, že takovou legendou, jakou dnes je, se stal i díky své tragické smrti v roce 1994. Jeho životnímu příběhu to dává tečku, kterou by Hemingway označil za punc opravdovosti, jiný klasik by ale řekl, že uměním je proslavit se a nezemřít předčasně.

Právě něco takového bylo alespoň v rámci závodnické kariéry dopřáno Michaelu Schumacherovi. Ačkoli mnohým připadá jako závodník z jiné éry Formule 1, není to pravda. Byl to Schumacher, který přišel do ef-jedniček v době Sennovy největší slávy, byl to Schumacher, který musel osvědčit své schopnosti už v době elektronikou jen lehce „poskvrněných” speciálů s manuálními převodovkami a v neposlední řadě - byl to Schumacher, který v roce 1994 začal Formuli 1 vládnout a jemuž se Ayrton Senna snažil v pro něj tragické Imole konkurovat možná za každou cenu. Německý pilot mimochodem tehdejší Grand Prix San Marina vyhrál a v témže roce získal svůj první mistrovský titul.

Tím nechceme říci: zapomeňte na Sennu, chvalte Schumiho. I my jsme na fenomenálního Brazilce zavzpomínali záznamem jeho drtivé jízdy v Monacu 1984 a je to dechberoucí podívaná. Neradi bychom ale zapomněli na to, že dnes o život bojuje i jeho pozdější konkurent z Německa, jen k úhoně nepřišel za volantem monopostu F1. Také jeho schopnosti si zaslouží vzpomínku a tohle video se záznamem Velké ceny Itálie roku 1992 je dobrou příležitostí.

Jméno Schumacher tehdy v motoristickém sportu mnoho neznamenalo, úplně na lehkou váhu jej ale už nikdo nebral. Michael S. jezdil v ef-jedničkách první kompletní sezónu, měl za sebou ale už první vítězství v předchozím závodě, kde jinde než ve Spa. V Monze nikdy předtím nezávodil, to ale pro velké piloty obvykle mnoho neznamená. V kvalifikaci skončil se svým Benettonem na slušném šestém místě, jenže po (pro něj vcelku typickém...) mizerném startu lehce kolidoval s Ligierem Thierryho Boutsena a musel do boxů pro nové přední křídlo. To jej dostalo na úplně poslední pozici v závodě a vše podstatné do té chvíle i později se odehrávající dokumentuje přiložený čtvrthodinový sestřih se záběry čistě z Schumacherovy kabiny.

Je to pozoruhodná podívaná už proto, jaké tehdy Formule 1 byly, i proto, že piloti museli sami řadit. Dnešní závodníci nezřídka ani pořádně neví, co to je meziplyn, v autě s manuálními převodovkami je nepoužívají a ostatním vypráví, jaká je to zbytečnost - protože to sami neumí. Zrovna v tomto ohledu vám tedy Schumacher v Monze velkou podívanou nepředvede, neboť na rychlém okruhu se zpravidla zpomaluje z extrémně vysokých rychlostí do nízkých a Schumi řadí většinou naráz přes několik kvaltů (6-4 i 6-3) s jedním trochu zvláštním meziplynem do vysokých otáček. Někdy ale řadí i vícekrát a třeba záznamy ze spletitějších tratí jako je Monako, ukáží, že to prostě musel dělat tak, jak to dnes děláme v autech my. Jiná možnost zkrátka nebyla.

Občas také netrefí kvalt, občas špatně přeřadí, to vše spolu s citelně divočejší jízdou dělá podívanou o tolik poutavější než dnešní cirkusové představení s vrcholným číslem zvaným DRS... Ale nejde jen o to, Schumacher je také sakramentsky rychlý. Navzdory mizernému začátku zvládne postupně dojet a předjet prakticky všechny krom Senny a Brundla a skončí „na bedně”, tedy na třetím místě, s odstupem pouze 24 sekund za vítězem a 7 sekund za druhým pilotem. Gerhardu Bergerovi na McLarenu, který dojel čtvrtý, pak nasadí rovnou minutu. A všimněte si v čase 10:34, že právě Bergerovi ukazuje Schumacher prostředníček poté, co jej rakouský pilot poněkud negentlemansky blokoval před zatáčkou Ascari, přestože jel o chvíli později do boxů. Platné mu to, jak jste již seznali, stejně nic nebylo...

Je to pozoruhodná podívaná, smutné na tom všem je jen to, že tohle už se nikdy znovu nestane. Formule 1 už takové nikdy nebudou a máme obavu, že i kdyby to s Michaelem Schumacherem dopadlo sebelépe, v Monze už třistovkou s manuální převodovkou v ruce nikdy znovu létat nebude...

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.